fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Ochrona znaków towarowych w UE: Uwaga na podróbki Euro 2012

Euro 2012
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony swoich praw własności intelektualnej to wniosek o ochronę na granicy
Pierwszy znak towarowy dotyczący Euro 2012 zarejestrowano już w listopadzie 2005 r. Ogółem wśród znaków towarowych zarejestrowanych przez UEFA związanych z tegorocznymi mistrzostwami Europy w piłce nożnej jest dziewięć znaków słownych (np. Euro 2012, Polska Ukraina 2012), trzy graficzne, osiem słowno-graficznych i dwa przestrzenne.
Pierwsze podróbki Euro 2012, głównie obuwie sportowe oznaczone logo mistrzostw, zatrzymano w Gdyni w marcu 2010 r. Za kupno podrobionych towarów w Polsce nie grożą żadne kary, ale sprzedawcy i importerzy muszą uważać. Im grożą konsekwencje prawne bez względu na to, czy byli świadomi, że handlują podróbkami. Fundacja JWP zorganizowała dzisiaj warsztaty dla przedsiębiorców, jak skutecznie walczyć z podróbkami.
Obecnie 22% zatrzymanych podrobionych towarów jest uwalnianych, ponieważ uprawniony nie podjął żadnych działań. Wynika to z reguły z małej wartości towaru w stosunku do kosztów prowadzenia postępowania, zaniedbania przedsiębiorcy albo po prostu nieprzywiązywania należytej wagi do ochrony praw własności intelektualnej. Jednak ponad połowa spraw podrobionych towarów, które zostały zatrzymane przez służby celne, trafia do sądu.
Wniosek o „ochronę na granicy" to jeden z najskuteczniejszych i najtańszych sposobów ochrony swoich praw własności intelektualnej. Wniosek należy złożyć do dyrektora Izby Celnej w Warszawie. Jego przygotowanie jest bardzo ważne. Wniosek może dotyczyć znaku towarowego, patentu, utworu, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego. Powinien zawierać informacje, które łatwo pozwolą zidentyfikować podróbki np. cechy charakterystyczne produktów oryginalnych. Jeśli został złożony taki wniosek, to służby celne informują o zatrzymaniu uprawnionego (właściciela praw, licencjobiorcę), który może zdecydować się na procedurę uproszczoną. W przypadku brak sprzeciwu ze strony odbiorcy towaru służby celne dokonują zniszczenia zatrzymanych towarów. Koszty ponosi odbiorca towaru lub uprawniony.
Jeśli właściciel praw zdecyduje się wszcząć postępowanie cywilne, może domagać się zaniechania niedozwolonych działań, usunięcia skutków naruszenia, naprawienia szkody, zamieszczenia ogłoszenia w prasie, etc.
Aby natomiast wszcząć postępowanie karne, uprawniony musi złożyć zawiadomienie o przestępstwie wraz z wnioskiem o ściganie. Bez wniosku nie może być prowadzone postępowanie w celu wyjaśnienia, czy nastąpiło naruszenie praw. Wyjątek to sytuacja, gdy sprawca ze sprzedaży podróbek uczynił sobie stałe źródło dochodu albo zatrzymany towar przedstawia znaczną wartość (ponad 200 tys. zł).
Brak reakcji oznacza uwolnienie towaru i możliwość wprowadzenia go do obrotu.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA