fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Dotacje powinny wypłacać banki

Rozmowa z Maciejem Nowickim - ministrem środowiska
Rz: Czy pana zdaniem projekt fundacji Lux Veritas z Torunia dotyczący wykorzystania wód geotermalnych powinien dostać pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?
Maciej Nowicki: W sprawie przyznania dotacji dla fundacji należy zaznaczyć, że tak naprawdę państwo za horrendalną cenę 27 mln zł kupuje informacje o zasobach geotermalnych w okolicach Torunia. Dotacja dla Lux Veritas rozliczana jest jednak na podstawie faktur. Może się więc okaże, że odwiert do ciepłych wód będzie kosztował mniej. A przecież fundacja musi jeszcze wyłożyć 35 mln zł, by tak naprawdę z tych ciepłych wód skorzystać.
Jaki los czeka NFOŚiGW? Czy powinien dalej istnieć?
Moim zdaniem narodowy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej są bardzo potrzebne. Chciałbym doprowadzić jednak do zmiany ich funkcji, powinny oddać część swoich zadań np. bankom.
W jaki sposób należy przeprowadzić reformę funduszy ochrony środowiska?
NFOŚiGW byłby tylko koordynatorem spraw, a obsługą pieniężną zatwierdzonych do dofinansowania projektów zajęłyby się banki. Jestem za tym, by został przeprowadzony przetarg na obsługę bankową NFOŚiGW. Teraz w tej instytucji pracuje 470 osób, po reformie mielibyśmy sprawną jednostkę do obsługi funduszy unijnych. Jesteśmy zdecydowani, by zmienić zasady działania Funduszu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA