fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

O. Rydzyk skarży KRRiT

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka wypomina Radzie wiele uchybień podczas przyznawania koncesji na nadawanie cyfrowe
Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Lux Veritatis domaga się koncesji cyfrowej dla TV Trwam i wstrzymania nadawania całego pierwszego multipleksu
Dziś Fundacja Lux Veritatis złoży skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji na nadawanie na pierwszym multipleksie cyfrowym – dowiedziała się "Rz". Fundacja o. Rydzyka domaga się także wstrzymania nadawania programów na MUX-1 do czasu wyjaśnienia sprawy .
Lux Veritatis postanowiła w całości zaskarżyć decyzję przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka dotyczącą odmowy rozszerzenia koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w ramach naziemnego nadawania cyfrowego. Zarzuca Krajowej Radzie m.in. naruszenie przepisów postępowania w stopniu mającym istotny wpływ na wynik sprawy, w tym np. niedostateczne wyjaśnienie podstaw i przesłanek wydania decyzji, dowolność w jej wydawaniu poprzez niedostateczne i niepełne jej uzasadnienie, z którego wynikałoby, dlaczego ten sam stan faktyczny i prawny jest odmiennie oceniany w analogicznych sytuacjach różnych wnioskodawców.
Zdaniem fundacji, gdy okazało się, że liczba przedsiębiorców – wnioskodawców spełniająca w równym stopniu wymagania była większa niż liczba koncesji, Rada powinna była rozpisać na nie przetarg. Tego nie zrobiła.
– Chcemy też zwrócić się do sądu z prośbą o powołanie biegłego. Przeanalizowałby on dokumentację spółek, które dostały koncesje, i porównał ich sytuację finansową z sytuacją podmiotów, które koncesji nie otrzymały – mówi "Rz" Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji.
Krajowa Rada podtrzymuje, że Fundacja koncesji nie otrzymała, ponieważ "nie gwarantowała finansowego powodzenia przedsięwzięcia". Lux Veritatis przedstawia zaś dane, z których wynika, że przebija trzech z czterech nadawców, którzy otrzymali koncesje, pod względem m.in. wysokości aktywów trwałych, kapitału własnego, zysku i innych wskaźników ekonomiczno-finansowych.
Dlatego fundacja domaga się nie tylko uchylenia decyzji KRRiT, ale też wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w całości. Jeśli sąd się do tego przychyli, oznaczałoby to wstrzymanie nadawania wszystkich nadawców obecnych na MUX1 i co za tym idzie procesu cyfryzacji.
Zdaniem dr. Mariusza Bidzińskiego, radcy prawnego, jest to jednak mało prawdopodobne.  – W przypadku takiego wniosku sąd może wnioskować o finansowe zabezpieczenie od skarżącego na wypadek, gdyby jego zarzuty się nie potwierdziły lub zdecydować o niewstrzymaniu wykonania decyzji – mówi "Rz".
– Mamy sytuację patową – ocenia ekspert prawny Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dr Ireneusz Kamiński. I wskazuje, że jeśli sąd przyzna rację Lux Veritatis, a multipleks będzie już zagospodarowany, to Fundacja będzie stratna. Fundacja Helsińska zwróciła się do KRRiT o wyjaśnienia w sprawie  koncesji dla Trwam. – Pytaliśmy o kryteria, jakie zastosowano. Rada w swojej odpowiedzi nie potrafiła wskazać jasnych, precyzyjnych przesłanek, jakimi się kierowała, podejmując decyzję. To wciąż budzi wątpliwości – mówi.
Eksperci przyznają, że trudno ocenić szanse Lux Veritatis w sądzie. Przewidują, że postępowanie zostanie wszczęte najprędzej za rok i może potrwać nawet kilka lat. KRRiT chwali się, że w ostatnich miesiącach sąd administracyjny 21 razy orzekał na jej korzyść.
Decyzję o nierozszerzeniu koncesji Telewizji Trwam na nadawanie cyfrowe Rada podjęła w lipcu ubiegłego roku. Fundacja o. Rydzyka odwołała się od niej. Bezskutecznie. Koncesje otrzymały TVP 1, TVP 2, TVP Info oraz Eska TV, grupa ATM, Stavka i Lemon Records.
Dzięki obecności na multipleksie stacje mogą zwiększyć zasięg bezpłatnego nadawania.

Krzysztof Luft, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Nieuzasadnione są obawy, że po wyłączeniu naziemnego nadawania analogowego TV Trwam zniknie z ekranów telewizorów. Trwam podobnie jak ponad 100 innych programów – w tym TVN 24, Polsat News, Religia TV czy Eurosport – nie nadaje i nigdy nie nadawała swego sygnału drogą rozsiewu naziemnego. Wszyscy widzowie, którzy dziś odbierają TV Trwam, będą to mogli robić tak jak dotąd – za pośrednictwem satelity i sieci kablowych.
W postępowaniu koncesyjnym szczególnego znaczenia nabrało kryterium udokumentowanej zdolności finansowej do podjęcia nadawania na multipleksie cyfrowym. Koszty tej inwestycji muszą bowiem solidarnie ponieść nadawcy wszystkich obecnych tam programów.
Ewentualna niezdolność finansowania inwestycji przez jednego z nich stanowiłaby zagrożenie dla uruchomienia MUX 1  i całego procesu cyfryzacji. Tego kryterium finansowego nie spełniał wniosek Fundacji Lux Veritatis. Jej majątek w przeważającej części jest obarczony zadłużeniem: pożyczką udzieloną jej przez zakon ojców redemptorystów. Fundacja odmówiła dostarczenia dokumentacji przedstawiającej warunki zadłużenia mimo prośby KRRiT, co podważyło wiarygodność finansową wniosku. Nie udokumentowała też nadwyżki finansowej ani innych pewnych źródeł finansowania przez nią inwestycji.  Konkurs na cztery miejsca na I multipleksie rozstrzygnięto i to rozstrzygnięcie może być uchylone tylko przez sąd administracyjny. Jeszcze w tym roku będzie ogłoszony konkurs na kolejne cztery miejsca na MUX 1 zajmowane dziś czasowo przez TVP.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA