fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Pierwszy polski satelita gotowy do startu

Rozkładany "ogon" posłuży do kontrolowanego zejścia z orbity
Rzeczpospolita, Paweł Stańczyk pawsta Paweł Stańczyk
Zbudowany przez studentów PW Sat ma szansę stać się pierwszym sztucznym satelitą pod polską banderą
Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, sonda zostanie wystrzelona na orbitę w czwartek, 9 lutego z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelita jest dziełem studentów z Politechniki Warszawskiej, którym pomagali specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Realizacja pomysłu była możliwa m.in. dzięki środkom z programu przygotowującego Polskę do członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Choć Polacy mają na koncie współpracę przy kilkudziesięciu sondach kosmicznych, PW Sat jest pierwszym zbudowanym własnymi siłami. W tym roku na orbitę ma polecieć jeszcze naukowy „Lem".
PW Sat waży niecały kilogram i ma kształt kostki o boku 10 centymetrów. Na orbicie rozłoży się na długość około metra. „Ogon" posłuży do kontrolowanego zejścia z orbity i zniszczenia obiektu. W ten sposób Polacy chcą przetestować nowatorski system oczyszczania przestrzeni kosmicznej ze „śmieci".
Sonda zostanie wystrzelona na orbitę na pokładzie rakiety Vega. To jeszcze jeden debiut – będzie to bowiem pierwszy start tej konstrukcji. Obok polskiego satelity na jej pokładzie znajdzie się jeszcze sześć innych zbudowanych na europejskich uczelniach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA