fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Winylowe białe kruki polskiego punk rocka osiągają astronomiczne ceny

Niedawno ukazała się winylowa reedycja „Legendy” Armii. Limitowany nakład rozszedł się na pniu
Pierwsze wydanie „Legendy” z 1991 roku jest obecnie poszukiwanym rarytasem. Dzieje się tak, mimo że bez trudu można dostać kompaktową edycję słynnej płyty. „Legenda” to kamień milowy polskiego rocka, łączy hardcore i punk z rockiem progresywnym i poetyckimi tekstami wokalisty Tomasza Budzyńskiego. Wydana w połowie listopada staraniem fanów zespołu i wytwórni W Moich Oczach, limitowana wersja „Legendy” na winylu (476 numerowanych egzemplarzy) zapewne niebawem również stanie się unikatem. Egzemplarz z numerem 1 wystawiono na charytatywnej aukcji internetowej. Nabywca zapłacił za niego ponad 1000 zł. Nie wartości muzyczne, ale kolekcjonerskie decydują o cenie pożądanych przez zbieraczy winyli tytułów z historii polskiego punka. Większość z nich wydano za granicą w niewielkim nakładzie.
Jedną z najbardziej poszukiwanych płyt jest „Ambicja” zespołu Deadlock, płyta wydana w 1981 roku we Francji. Są to słabej jakości nagrania, pełne wykonawczych niedociągnięć. Znajdziemy tutaj jednak największe hity zespołu – „I’m on the Top” i „Ambition”. Już w latach 80. „Ambicja” była marzeniem wielu kolekcjonerów. Obecnie zdobycie płyty graniczy z cudem. Gdy niedawno pojawiła się na internetowej aukcji, cena osiągnęła 711 zł.Podobnym rarytasem jest wydana w Anglii przez wytwórnię Fresh Records koncertowa płyta Brygady Kryzys. Jest to nagrany bez zgody zespołu pierwszy koncert Brygady. Techniczna i wykonawcza strona płyty nie zachwyca, stanowi jednak dokument powstania jednego z najważniejszych zespołów polskiego rocka. Płyta nie cieszyła się dużym powodzeniem na Wyspach. W Polsce, korzystając z kultowego statusu Brygady Kryzys, sprzedawano ją po horrendalnych cenach. Dziś, chcąc kupić tę płytę, musimy się przygotować na wydanie ponad 200 zł.
„Solidarite avec le rock polonais” („solidaryzujmy się z polskim rockiem”) takie hasło mogli zobaczyć nabywcy francuskiej płyty zespołu Kryzys. Wydano ją w 1981 roku, a umieszczone na obwolucie hasło nie pozostawia wątpliwości, że w marketingu miała pomóc sytuacja w Polsce. Płyta zawiera koncertowe nagrania legendarnej punkowej grupy. Młodzieńczy entuzjazm, świetne piosenki i fatalna jakość nagrania – to najkrótsza charakterystyka tego tytułu. Dziś „francuski” Kryzys jest prawie nie do zdobycia. Jeśli płyta gdzieś się pojawi, kosztuje kilkaset złotych. „Underground out of Poland” – longplay Dezertera ukazał się w 1987 roku w USA dzięki pomocy kanadyjskich punkowców z zespołu D.O.A. Na zawartość płyty składają się nagrania studyjne, m.in. z wydanego nakładem Tonpressu singla, oraz koncert z Jarocina ‘84. „Underground out of Poland” to punkowy kanon. Trudno powiedzieć, ile może obecnie kosztować. We Francji wydano również „Wet za wet”, płytę bydgoskiego zespołu Abaddon. Doskonałe surowe brzmienie i przemyślana konstrukcja utworów powodują, że „Wet za wet” jest wymieniany jednym tchem wśród najważniejszych dokonań polskiego punka.
To tylko kilka przykładów punkowych białych kruków. Miłośnicy tego gatunku są gotowi wiele za nie zapłacić. Nie-słabnące zainteresowanie taką muzyką oraz moda na winyle powodują, że również płyty wydane w Polsce osiągają coraz wyższe ceny.
Niektóre opisywane płyty są dostępne na kompaktach:
? Abaddon „Wet za wet”
? Brygada Kryzys „Live ’81”
? Dezerter „Underground out of Poland”
wszystkie nakładem Noise Annoys Records
? Deadlock „Ambicja”
? Armia „Legenda” (na winylu) W Moich Oczach
? Armia „Legenda” na CD
Metal Mind Productions
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA