fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Jeśli szpitale nie wykupią polis mogą przestać leczyć

Fotorzepa, Bartosz Sadowski BS Bartosz Sadowski
Zamiast szybkiej ścieżki w uzyskiwaniu odszkodowań od szpitali chorzy mogą stracić prawo do leczenia
Nadchodzi kolejna burza wokół pakietu medycznego obowiązującego od 1 stycznia. Tym razem nie chodzi o ustawę refundacyjną, ale o działalności leczniczej. Od tego roku szpitale oprócz polis OC muszą posiadać nowe polisy od błędów medycznych. Ma umożliwiać szybką wypłatę odszkodowań pokrzywdzonym pacjentom. Jak już pisaliśmy, tylko PZU oferuje taki produkt. W dodatku jest on bardzo drogi – stawki dochodzą do 800 tys. zł. Dyrektorzy szpitali odmawiają więc wykupu polis. Zrobił tak np. Szpital Uniwersytecki w Białymstoku czy szpital z Kup na Opolszczyźnie.
Tyle tylko, że zgodnie z ustawą placówka, która nie ma takiej polisy, może ponieść daleko idące konsekwencje. Po pierwsze, z własnego budżetu musi pokryć wysokość odszkodowania, które pacjentowi przyzna wojewódzka komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Ale to jeszcze nic. Brak polisy, jak wynika z naszych rozmów z prawnikami, może spowodować zerwanie kontraktu przez NFZ. A to uderzy rykoszetem w pacjentów. – Obowiązek ubezpieczenia jest warunkiem wymagalnym przy zawieraniu kontraktu z NFZ. Jeśli szpital nie ma nowej polisy, Fundusz może z nim nawet rozwiązać umowę – przekonuje Jolanta Budzowska z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Podobnie uważa Michał Modro, radca prawny specjalizujący się w procedurach NFZ. – Warunki kontraktu wymagają, aby szpital miał oba ubezpieczenia – mówi.
850 mln zł rocznie ma kosztować szpitale obowiązek wykupu polis od zdarzeń medycznych
W podobnym tonie wypowiada się Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego. To wojewodowie jako organy prowadzące rejestry podmiotów leczniczych monitorują, czy szpitale dostosowały się do nowych wymogów. – Organ ma prawo wykreślić z rejestru szpital, który nie posiada ważnej polisy od zdarzeń medycznych, dlatego wojewoda mazowiecki będzie to sprawdzał – mówi Ivetta Biały.
Krystyna Bracik, dyrektor szpitala specjalistycznego w Legnicy, mówi, że NFZ na razie nie żądał od niej dowodu na posiadanie nowej polisy. – Wytyczne Funduszu to wielka niewiadoma – podkreśla Bracik. Urzędnicy NFZ nie deklarują, jak będą podchodzić do nowego obowiązku. Na pytanie „Rz" Joanna Pulchna, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału Funduszu, odpowiedziała, że na razie urząd wymaga, aby szpital miał polisę OC. Ale urzędnicy z centrali NFZ wskazują, że ustawa o działalności leczniczej przewiduje obowiązek posiadania dwóch ubezpieczeń.
Czytaj również:
Zobacz serwisy:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA