fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Przywracanie blasku starym kamienicom

Archiwum
Rewitalizacja kamienicy to kosztowne przedsięwzięcie. Mimo to gra może okazać się warta świeczki – mieszkaniami w takich budynkach interesują się bogaci klienci, gotowi sporo na nie wydać
Rz: Rewitalizacja kamienic to trudna inwestycja, często niemożliwa do wykonania. Czy deweloperom opłaca się je realizować?
Xavier Solano: – Ogólnie rzecz ujmując, można by podzielić kraje na dwa typy – do pierwszego zaliczylibyśmy te, gdzie rynek mieszkaniowy jest dojrzały i które posiadają duży zasób mieszkaniowy. Prace renowacyjne przeprowadza się w nich głównie po to, by odnowić historyczne centra miast. Działalność inwestorów koncentruje się również w tym segmencie ze względu na brak wolnych działek pod nową zabudowę. Drugi typ to kraje, gdzie rynek budowlany nie osiągnął jeszcze takiego poziomu dojrzałości, ale równolegle do licznych nowych inwestycji pojawia się konieczność odremontowania tego, co zostało kiedyś zbudowane, a obecnie znajduje się w złym stanie technicznym. Warto również pamiętać o tym, że każdy z krajów europejskich ma swoją specyfikę – inne zwyczaje, kulturę, tradycje, normy prawne, sytuację ekonomiczną itd., dlatego w każdym przypadku trzeba przeprowadzić szczegółowe badania, które pokażą, czy warto bądź nie warto odnawiać istniejące budynki.
Czy można podejmować się takich projektów w Polsce?
Polska to bardzo interesujący kraj dla firm zajmujących się odnawianiem starych budynków, gdyż istnieje tu duże zapotrzebowanie na mieszkania wysokiej jakości. A inwestycje mające na celu przywracanie blasku starym, klimatycznym kamienicom są dziś produktem poszukiwanym na rynku.
Czy dużo firm deweloperskich modernizuje stare budynki?
Jeśli porównamy ilość inwestorów, których działalność obejmuje nowe budownictwo, z ilością inwestorów, którzy zajmują się renowacją, okaże się, że ci ostatni stanowią zaledwie niewielki odsetek. Jest to bowiem specyficzna dyscyplina, która wymaga wyższej specjalizacji niż w przypadku prowadzenia inwestycji od zera. Aby odzyskać najważniejsze cechy zabytkowego budynku, trzeba zrozumieć zamysł, z jakim został on wzniesiony, a zarazem należy umieć połączyć harmonijnie jego cechy historyczne z nowoczesnymi rozwiązaniami, przystosowując budynek do potrzeb współczesnego mieszkańca. Z tego względu renowacja zabytkowych kamienic nie jest zadaniem łatwym i w chwili obecnej niewiele jest na rynku firm, które prowadzą z powodzeniem tego typu działalność.
Czy opłaca się modernizować kamienice tylko w dużych miastach?
Nie wielkość miasta jest wyznacznikiem mówiącym, czy warto w nim realizować tego typu inwestycje, ale liczba mieszkańców, którzy kreują popyt na tego typu mieszkania.
Mówi się, że wykup i modernizacja kamienic to często proces trudny i długotrwały, zniechęcający wielu inwestorów. Z jakimi problemami trzeba się zmierzyć?
Trudno jest określić konkretnie, jak długo trwają poszczególne fazy każdej renowacji. Każdy projekt jest inny, podobnie jak związane są z nim specyficzne trudności. Dodatkowo w wielu przypadkach pojawiają się nieprzewidziane komplikacje, które wydłużają ten proces. Dzieje się tak, ponieważ zanim inwestor stanie się pełnoprawnym właścicielem budynku, wejdzie do niego i rozpocznie w nim prace, często nie dysponuje dogłębną wiedzą na temat prawdziwego stanu technicznego nieruchomości i zakresu niezbędnych robót renowacyjnych. Nierzadko pewne przesłanki początkowo wskazują na w miarę dobry stan techniczny, a po szczegółowym zbadaniu budynku okazuje się, że jest o wiele gorzej niż zdawało się w początkowej fazie… Nie tylko nieprzewidziane komplikacje, które wynikają podczas realizacji robót, ale również prawodawstwo każdego z krajów regulujące procesy budowlane, a zwłaszcza renowacyjne, wpływa na czas realizacji inwestycji i koszty końcowe. Wpisy w rejestrze budynków zabytkowych, kwestie podatkowe, normy prawne dotyczące materiałów, pozwolenia etc., wszystkie te czynniki trzeba mieć na uwadze w momencie planowania projektu, a te będą różne w poszczególnych krajach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA