fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Najtaniej przez telefon lub Internet

Rzeczpospolita
W Allianz Direct można wykupić najtańszą polisę OC dla nowego samochodu, a w Liberty Direct – dla używanego. Link4 oferuje najbardziej atrakcyjne ceny autocasco dla nowych pojazdów i korzystne pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych
Trudno wskazać towarzystwo, które dla każdego klienta znajdzie bardzo dobrą ofertę.
Allianz Direct ma najtańsze OC dla nowych aut. Drugie miejsce w tej kategorii zajmuje Axa, a kolejne Liberty Direct.
To ostatnie towarzystwo jest z kolei najlepsze dla tych, którzy chcą kupić niedrogie OC dla samochodu używanego. Pod względem cen OC dla takiego auta wyprzedza Allianz Direct oraz Link4.
Warto zauważyć, że wszystkie te firmy sprzedają polisy nie przez agentów, lecz tylko przez telefon bądź Internet.
Z kolei autocasco dla nowych samochodów jest najatrakcyjniejsze cenowo w Link4, Commercial Union i PZU. Właścicielom aut używanych można natomiast polecić ofertę Axy, z tym że niewiele droższe ubezpieczenia mają Link4 i Commercial Union.
Najtańsze pakiety proponuje Link4. Dla nowego samochodu atrakcyjny cenowo pakiet można też znaleźć w ofercie PZU oraz Ergo Hestii (trzecie miejsce w tej kategorii). W zestawieniu pakietów dla używanych aut Ergo Hestia zajęła trzecią pozycję, a Axa drugą (za Link4).
Wśród najtańszych firm widoczna jest dominacja tych, które nie korzystają z usług agentów. Takich towarzystw zresztą przybywa. Na początku roku Allianz zaczął sprzedawać ubezpieczenia komunikacyjne przez Internet, dziś robi to także przez telefon. Współpracuje poza tym z agentami, ale standardowa oferta różni się nieco od internetowej.
Jesienią rozpoczęła się kampania reklamowa amerykańskiego towarzystwa Liberty Direct, które też ubezpiecza samochody przez telefon i Internet. Niedawno do grona towarzystw obsługujących klientów przez telefon dołączył Commercial Union.
Ceny ubezpieczeń w ciągu ostatnich 13 miesięcy zmieniły się niewiele. Dla przykładu porównajmy stawki za OC dla używanego peugota 607. W Compensie, Warcie i Generali polisa taka jest tańsza niż w listopadzie 2006 r., kiedy publikowaliśmy poprzedni raport o ubezpieczeniach komunikacyjnych. W Link4 i Uniqa ubezpieczenie zdrożało, a w PZU kosztuje tyle samo co rok wcześniej.
Od października obowiązuje tzw. podatek Religi. Kierowcy muszą teraz płacić za leczenie ofiar wypadków drogowych bez względu na to, czy spowodowali wypadek, czy nie. Pośrednikiem w pobieraniu podatku są firmy ubezpieczeniowe, które muszą przekazywać Narodowemu Funduszowi Zdrowia 12 procent składek zebranych za komunikacyjne OC.
Towarzystwa twierdzą, że podatek Religii na pewno spowoduje wzrost składek. PZU ogłosiło, że podwyżek nie planuje. Decyzja największego ubezpieczyciela spowodowała, że przynajmniej na razie ceny polis nie zwiększą się, a jeśli już, to nieznacznie. Obecnie towarzystwa same opłacają większą część podatku Religi, ale nie wiadomo, jak długo będą gotowe to robić. W przyszłym roku ubezpieczenia mogą więc podrożeć.
Polisa OC chroni nas przed finansowymi następstwami wypadku, który spowodowaliśmy. Dzięki polisie nie zapłacimy z własnej kieszeni za reperację cudzego samochodu, za inne szkody materialne, które wyrządziliśmy. Jeszcze większym obciążeniem dla nas byłaby konieczność pokrycia ewentualnych kosztów leczenia pokrzywdzonych przez nas osób, wypłacanie stałej renty inwalidzkiej lub odszkodowania za śmierć ofiary wypadku. Polisa OC nie chroni natomiast przed odpowiedzialnością karną. Jeśli spowodujemy wypadek, a sąd orzeknie grzywnę lub więzienie, polisa nie uchroni nas przed karą.
Ubezpieczenie AC jest dobrowolne i chroni przed stratami materialnymi związanymi z użytkowaniem samochodu. Dzięki takiej polisie dostaniemy odszkodowanie, gdy z własnej winy zniszczymy auto lub gdy zostanie ono uszkodzone przez nieznanego sprawcę (na przykład na parkingu). W zależności od wariantu autocasco może również zapewniać odszkodowanie w razie kradzieży.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA