fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Zawody regulowane: koniec korporacji przewodników

Czytelnicy RP uważają że przewodnikiem wycieczek może być każdy człowiek z pasją a nie z papierkiem
Koniec korporacji przewodników
Organizacja turystyki to świetne zajęcie dla ludzi w wieku średnim. Pasjonaci o znacznej wiedzy  nie mogą jednak oprowadzać wycieczek bez uprzedniego opłacenia wielomiesięcznych kursów. Trzeba z tym skończyć!  Pilot czy przewodnik to zawody wykonywane na zlecenie  i zasady ich uprawiania powinny być takie jak dla aktora czy dziennikarza – decydują talent i umiejętności.
Przewodnicy z uprawnieniami w moim  mieście często nie znają języków obcych i nudzą. Są to w większości zasiedziałe w lokalnej organizacji turystycznej osoby w starszym wieku. Jestem młodym  pasjonatem mojego miasta. Mówię płynnie po niemiecku i angielsku. Wycieczki oprowadzam pokątnie. Nie zamierzam płacić za kurs i słuchać nudnych wykładów, jeśli mogę  w tym czasie oprowadzać wycieczki. Nie chcę zdawać egzaminu przed przewodnikami. Czekam na normalność.
—przewodnik
Weterynarz zniewolony
Sześcioletnie studia i uzyskany dyplom nie dają prawa do leczenia zwierząt. Absolwent weterynarii musi należeć do samorządu, czyli Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Prawo wykonywania zawodu otrzymuje  po wpłacie wpisowego. Taka regulacja z pewnością utrudnia dostęp do zawodu i tłumi  konkurencję.
—weterynarz z Dolnego Śląska
Architekt to nie jest zawód zamknięty
Choć architekt musi odbyć praktykę i zdać egzamin,  nie jest to zawód reglamentowany. Nie ma limitów przyjęć na praktykę, a egzamin zdaje większość przystępujących. Warto młodym architektom umożliwić przygotowywanie projektów bezpośrednio po studiach w formie ograniczonych uprawnień, np. dla  budynków do 150 mkw. Egzamin dawałby uprawnienia do przygotowywania większych inwestycji. Pamiętajmy też, że w Irlandii czy Wielkiej  Brytanii jest trudniejszy niż w Polsce.
—Maciej Tyczyński, www.ktpa.pl
—oprac. jol
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA