fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Aukcja sztuki rosyjskiej w Londynie

www.christies.com
materiały prasowe
Dzisiejsza aukcja sztuki w Christie's będzie jednym z ważniejszych wydarzeń jesieni. Na sprzedaż wystawione zostaną wieczorem w Londynie arcydzieła – odnalezione po latach lub wprowadzane na rynek po raz pierwszy od kilku dekad. Wartość licytowanych prac szacowana jest na 40 milionów dolarów.
To najbogatsza aukcyjna oferta sztuki rosyjskiej w tym sezonie, pod młotek pójdą XIX-wieczne dzieła m.in. Wasilija Wierieszczagina, Borysa Grigoriewa, Filipa Malawina i Aleksandra Wołkowa.
Największą atrakcją będą najpewniej dwie porcelanowe wazy, wyprodukowane w carskich zakładach porcelanowych za panowania Mikołaja I w 1835 i 1836 r. Były częścią zastaw stołowych produkowanych z myślą o carskiej rodzinie, używanych w pałacach i posiadłościach jako naczynia lub ozdoby. Eksperci przewidują, że para waz może osiągnąć cenę 3,5 mln dolarów.
Najdroższym obrazem licytacji będzie się prawdopodobnie mistrzowskie płótno Wasilija Wierieszczagina – „Ukrzyżowanie przez Rzymian". Przewidywana cena przekracza 1,5 mln dolarów. Płótno wystawia na sprzedaż nowojorskie Brooklyn Museum, które w 1906 r. otrzymało trzy obrazy autora w darze od prywatnej kolekcjonerki.
„Ukrzyżowanie przez Rzymian" świetnie reprezentuje XIX-wieczne malarstwo akademickie, autor z detaliczną precyzją ukazał na nim ówczesną Jerozolimę; malował miasto ze szkiców wykonanych podczas podróży. Ostatni raz płótno pokazywane było 70 lat temu. Idzie pod młotek, bo nie pasuje do nowoczesnej kolekcji Brooklyn Museum.
Malarską atrakcją aukcji będzie też obraz „Bogatyr" z 1920 r. pędzla Wiktora Wasniecowa, przedstawiający rycerza w zbroi na uniesionym w pędzie koniu (przewidywana cena – 500 tys. dolarów). Monumentalne, przypominające ikonę dzieło, to najważniejsze osiągnięcie malarskie Wasniecowa. Od lat 20. ubiegłego stulecia nie zmieniło właściciela, nie było też pokazywane. Kolejną malarską perłą w Christie's jest realistyczne płótno „Burza nad Odessą" Rufina Sudkowskiego. Publicznie prezentowane było tylko raz, w Sankt Petersburgu, krótko po namalowaniu – w 1882 r.
Zainteresowanie aukcją zwiększyło się także za sprawą ponad 40 przedmiotów sygnowanych znakiem Faberge. Są wśród nich m.in. wysadzane klejnotami zegary, ścienne i stołowe, a także inkrustowane pudełko na papierosy czy wyjątkowej urody  srebrna osłonka na butelkę, pozwalająca utrzymać chłodną temperaturę. Te i inne przedmioty pochodzą od kolekcjonerów europejskich, znajdowały się w rękach prywatnych lub podróżowały jako prezenty dla dyplomatów.
Zamożni Rosjanie coraz chętniej inwestują w dzieła sztuki, szczególnie pochodzące z ojczyzny. Tamtejszy rynek sztuki od dekady stabilnie rośnie.
Paulina Wilk, artdaily.org
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA