fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Wszystkie dzieła króla

Wystawa zaskakuje szczegółami. Mamy tu np. but przekazany Stanisławowi Augustowi po tym, jak królewski trzewik zaginął podczas porwania monarchy. Ten m.in. eksponat będzie można oglądać do 19 lutego 2012 r.
Rzeczpospolita, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Ekspozycje godne ostatniego władcy otwarto na Zamku Królewskim oraz w Muzeum Łazienkach Królewskich. Są obrazy, pamiątki historyczne, archiwalia i wizualizacja w 3D
Dość uproszczonych ocen na temat monarchy. Tak można odczytać intencję przygotowanej w zamku ekspozycji „Stanisław August  – ostatni król Polski. Polityk, mecenas, reformator 1764 – 1795". Zaaranżowano ją, jak przystało na bohatera, wystawnie i ze smakiem.

Dzieło w klamrach

Zwiedzających witają monumentalne bloki, oprawione w pokaźne kolumny.  – To metaforyczne klamry czasowe – mówi kurator dr Angela Sołtys.
Na pierwszej, pomalowanej na złoto, widnieje fragment mowy koronacyjnej. W gablocie obok wystawiono miecz koronacyjny. Druga, czarna, zawiera fragment tekstu z aktu abdykacyjnego.
– Pozwala skonfrontować wspaniałe zamierzenia i tragiczny finał – komentuje kurator.
Kir obecny jest też na symbolicznym katafalku umieszczonym na końcu ekspozycji. Wystawiono tam niezłożone do urny w katedrze św. Jana szczątki królewskiego pochówku, m.in. niewielki fragment kapy grobowej z uszkodzoną plakietą orła.
Oprawione w kolumny tablice stanowią powtarzający się motyw aranżacji wystawy. Otwierają kolejne jej części zatytułowane: „Światło i płomień", „Majestat i wolność", „Odrodzenie w upadku", wreszcie „Trudne konanie". Prowadzona chronologicznie narracja pokazuje losy Stanisława Augusta splecione z upadkiem Rzeczypospolitej. Łączy wizerunek króla  mecenasa sztuki i kolekcjonera historycznej spuścizny z obrazem polityka i reformatora, władcy świadomego teraźniejszości, ale też wybiegającego w przyszłość.

Rembrandt i inni

Opowieść o ostatnim władcy tworzy ponad 260 dzieł, m.in. obrazów Marcello Bacciarellego, Rembrandta, van Rijna i Petera Paula Rubensa, ale też rzeźb, miniatur, obiektów sztuki użytkowej. Starannie dobrane pochodzą zarówno ze zbiorów własnych, jak i innych kolekcji  krajowych oraz zagranicznych.
W gablotach obok dzieł sztuki znajdziemy też przedmioty pokazujące, jak dynamicznie toczyły się losy Stanisława Augusta. Na przykład strój, w którym porwano króla. Kapelusz należący do jednego z zabitych hajduków uwiecznił po latach na obrazie Jan Matejko.
Nie zabrakło na wystawie oryginału Konstytucji 3 maja. Są też projekty architektoniczne, np. Domenica Merliniego i Jakuba Fontany. Na podstawie zaginionych rysunków Jakuba Kubickiego z 1792 r. dokonano niecodziennej rekonstrukcji 3D. Dzięki niej oglądamy kościół Najwyższej Opatrzności, który  jako wyraz wdzięczności władcy  miał stanąć w Ujazdowie. Do dziś w ogrodzie botanicznym zachowała się kolumna z najwcześniejszego etapu prac. Ich dalszy ciąg przerwał pierwszy rozbiór Polski.
Zamkową wystawę uzupełnia ekspozycja „Skarb z Kijowa. Złoty Poczet. Królewska Kolekcja medali Stanisława Augusta" prezentowana w Łazienkach Królewskich.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA