fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Spółdzielnie mieszkaniowe: taka sama stawka VAT na dzierżawę i media

www.sxc.hu
Spółdzielnia mieszkaniowa ma opodatkować taką samą, 23-proc. stawką podatku nie tylko dzierżawę pomieszczeń, ale i opłaty za media
Według dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi opłaty za energię elektryczną, wodę i kanalizację, ciepło oraz miejsce składania nieczystości stałych są usługami pomocniczymi do usługi głównej, czyli dzierżawy pomieszczeń, i jako takie również powinny być opodatkowane tą samą stawką, czyli podstawową. Takie stanowisko zaprezentował w interpretacji z 18 listopada 2011 r. (numer interpretacji: IPTPP2/443-531/ 11-4/JS)
Zdaniem spółdzielni należy stosować stawki właściwe dla usług dodatkowych wynikających z faktur pierwotnych, gdyż odbiorcami usług są najemcy.
Dyrektor łódzkiej IS tego stanowiska nie podzielił. Według niego podział na usługi zasadnicze i pomocnicze nie ma tu znaczenia. Obie opodatkowane są taką samą stawką podatku właściwą dla usługi zasadniczej. W sytuacji gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów, wydatki za media będące elementem świadczenia należnego z tytułu umowy dzierżawy pomieszczeń stanowią wraz z czynszem obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT z tytułu świadczenia usług dzierżawy.
W związku z tym świadczenie usługi dzierżawy wraz ze świadczeniami dodatkowymi stanowi jedną usługę i do jej podstawy opodatkowania należy doliczyć te świadczenia oraz zastosować jednolitą stawkę podatku, właściwą do usługi zasadniczej (tj. dzierżawy).
Wnioskodawca powinien zatem wystawiać dzierżawcy pomieszczeń fakturę VAT ze stawką 23 proc., opodatkowując nią wszystkie związane z dzierżawą opłaty za media, tj. za energię elektryczną, wodę i kanalizację, ciepło oraz miejsce składania nieczystości stałych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA