fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Japonia: obowiązkowi dyrektorzy spoza firmy

Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Po skandalu z Olympusem rząd Japonii wprowadzi obowiązkowe nominacje dyrektorów z zewnątrz w dużych firmach
Grupa doradcza podległa resortowi sprawiedliwości pracuje od ponad roku nad nową ustawą o przedsiębiorstwach, która zreformuje zarządzanie nimi. Projekt ustawy trafi w grudniu do parlamentu, a radząca Liberalna Partia Demokratyczna zgłosi w 2012 r. w niej odpowiednie zmiany — podał „Asahi Shimbun".
Eksperci nie spodziewają się jednak znaczących zmian i zwracają uwagę, że nową ustawę należy wesprzeć przepisami wykonawczymi, w jaki sposób firmy mają dobierać sobie takich dyrektorów z zewnątrz.
Dyrektorzy zewnętrzni, nazywani także bez uprawnień wykonawczych, nie są pracownikami danej firmy ani jej udziałowcami, więc w ich przypadku nie istnieje konflikt interesów, który może ograniczać osoby bezpośrednio związane z firmą.
Kierownictwo Olympusa zwolniło 14 października Michaela Woodforda ze stanowiska prezesa twierdząc, że nie dostosował się do japońskiej kultury i stylu zarządzania firmą. Brytyjczyk twierdził cały czas, że zwolniono go, gdy zainteresował się podejrzanymi fuzjami i wypłatami. Olympus najpierw wyparł się wszystkiego, potem przyznał do ukrywania strat i użycia 1,3 mld dolarów honorariów dla doradców na ukrycie tych strat.
Skandal doprowadził do rezygnacji 2 przedstawicieli władz firmy i jej audytora, do powołania przez Olympusa nieależnej grupy dla wyjaśnienia wszystkich okoliczności oraz do wszczęcia trzech śledztw przez policję, prokuraturę i komisję kontroli giełdowej.
W końcu tygodnia przebywał w Tokio Michael Woodford w związku z posiedzeniem rady dyrektorów Olympusa. W ciągu 2 dni pobytu spotkał się z policjantami, prokuratorami i członkami komisji giełdowej. W sobotę odleciał do Nowego Jorku na spotkania z z FBI i prokuratorami, prowadzącymi także śledztwo. Przed odlotem z Tokio oświadczył agencji Kyodo, że jest gotów wrócić do tej firmy, ale decyzja o tym zależy od udziałowców. Wezwał całe kierownictwo Olympusa do złożenia dymisji natychmiast po opublikowaniu rocznego bilansu firmy do 14 grudnia. Do Londynu wróci w środę.
Przed posiedzeniem rady zrezygnował z przewodniczenia jej b. prezes Tsuytoshi Kikukawa, a z członkostwa w radzie b. wiceprezes Hisahi Mori i audytor Hideoi Yamada, winowajcy „twórczej księgowości" w Olympusie.
Obecny prezes Shuichi Takayama ogłosił, że całe kierownictwo ustąpi, kiedy Olympus wróci do normalnej sytuacji, na drogę rozwoju.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA