fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Czy firmowa wigilia to przychód pracownika

Rzeczpospolita
Uchwała NSA w sprawie pakietów medycznych nie powinna przesądzać o opodatkowaniu spotkań świątecznych
Izba Finansowa NSA w pełnym składzie uznała, że samo postawienie do dyspozycji pracownika świadczeń medycznych powoduje powstanie przychodu. Wypowiadający się w artykule „Wigilijne przyjęcie to ryzyko sporu z fiskusem" („Rz" z 22 listopada) doradcy podatkowi przestrzegali, że może to zachęcić fiskusa do opodatkowania osób, które uczestniczą w okolicznościowej (np. świątecznej) imprezie, a nawet zostały tylko na nią zaproszone. Tym bardziej że od wielu lat urzędy uważają, iż uczestnicy takich spotkań uzyskują przychód z nieodpłatnych świadczeń.
Z uchwały NSA nie powinno się jednak wywodzić skutków podatkowych dla spotkań okolicznościowych. Charakter świadczeń abonamentowych, jakimi są pakiety medyczne, jest całkowicie odmienny. Abonament polega na tym, że zespół medyczny pozostaje do dyspozycji pacjenta w razie choroby. Pakiet medyczny daje pracownikowi pewien rodzaj komfortu, że na czas otrzyma fachową pomoc. Można się więc zgodzić ze stanowiskiem (choć nie wszystkich ono przekonuje, o czym świadczą zdania odrębne sędziów NSA), że samo postawienie do dyspozycji pakietu medycznego powoduje powstanie przychodu.
W mojej ocenie przy spotkaniach okolicznościowych o powstaniu przychodu można jednak mówić tylko wtedy, gdy wiemy, czy i w jakim stopniu pracownik skorzystał ze świadczenia. Trudno mówić o jego otrzymaniu tylko dlatego, że ma możliwość zjedzenia kolacji na przyjęciu.
Jeśli zaś nie jest możliwe ustalenie, czy dana osoba wzięła udział w spotkaniu (a jeśli wzięła, to w jakim stopniu skorzystała z oferowanych świadczeń), przychód nie powstanie.
Stanowisko to potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 531/11) w wyroku wydanym dwa dni po uchwale NSA. Przyznał m.in., że uchwała o pakietach medycznych nie może decydować o opodatkowaniu spotkań integracyjnych.
Wyrok nie jest prawomocny, stanowisko WSA daje jednak nadzieję, że interpretacje organów podatkowych oparte na uchwale NSA nie znajdą potwierdzenia w dalszym orzecznictwie.
—oprac. wp
Autorka jest doradcą podatkowym w firmie konsultingowej Alabri
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA