fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Nadzór kontra lokaty jednodniowe

Wojciech Kwaśniak
Fotorzepa, Joa Joanna Dudek
Niepokoi nas zjawisko skracania zamiast wydłużania zapadalności depozytów i promowania przez banki tzw. antypodatkowych depozytów jednodniowych - mówi Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Trwa dyskusja o repolonizacji banków. Czy ten pomysł ma błogosławieństwo nadzoru jeśli się pojawi dobra koncepcja?
To zależałoby od konkretnej koncepcji. Na razie mamy bezpieczne i efektywne polskie banki oraz zagrożenie transferem ryzyka z międzynarodowych rynków finansowych poprzez kanał właścicielski niektórych grup bankowych na rynek polski.  Dlatego pojawiają się opinie, że gdyby nastąpiły zmiany w strukturze własności na rzecz krajowych inwestorów bądź pochodzących z rynków nie zarażonych tymi ryzykami, to zagrożenie dla całego sektora bankowego w Polsce by się zmniejszyło. Istnieje bowiem ryzyko, że międzynarodowe grupy finansowe mogą ograniczać rozwój polskich banków ze względu na swoje problemy.
Jak wygląda monitorowanie relacji między spółkami matkami i spółkami zależnymi?
Sytuacja jest stabilna jeśli chodzi o przepływy , być może dlatego że jest stale monitorowana. Inwestorzy po piśmie przewodniczącego Jakubiaka stali się bardziej aktywni w kontaktach z nadzorem. Prowadzimy dialog, który przypuszczam nie jest łatwy dla drugiej strony. Większość inwestorów jest mi znana, bo składali szereg oświadczeń gdy byłem szefem generalnego inspektoratu nadzoru bankowego, jeszcze w strukturze NBP. Pamiętam ich zobowiązania w odniesieniu do kredytów walutowych  i nasze obawy dotyczące rozwoju tych produktów na polskim rynku. Wówczas część z nich argumentowała, że w ich skonsolidowanych bilansach udział tych kredytów walutowych  jest marginalny, a ich długoterminowa obecność na rynku gwarantuje nie tylko kontrolę ryzyka, ale także stabilne źródła ich refinansowania w przyszłości. Dziś gdy rozmawiamy z tymi inwestorami przypominamy o tych zobowiązaniach, które zresztą są spisane i sprawdzamy czy są one wypełniane. Ta sprawa nabrała jeszcze większej wagi po raporcie agencji ratingowej Moody's, który z uwagi m.in. na te ryzyka obniżyła perspektywę dla polskiego sektora bankowego.
Będą jakieś  zalecenia dla banków, które mają duże portfele kredytów walutowych?
To oczywiste, że szczególnie te banki będą musiały uwzględnić  te ryzyka m.in. przy  decyzji dotyczącej wypłaty  dywidendy.
Jakie jeszcze czynniki będą brane pod uwagę?
Niepokoi nas zjawisko skracania zamiast wydłużania zapadalności depozytów i promowania przez banki tzw. antypodatkowych depozytów jednodniowych. Są one „wrażliwe"  z punktu widzenia ich odnawiania , a także stoją w sprzeczności ze standardami compliance wyznaczonymi przez Komitet Bazylejski, które zostały przyjęte przez wszystkie systemy bankowe państw Unii Europejskiej. Dlatego podejmiemy działania w tej sprawie, aby poprawić jakość zarządzania bankami  w tym ważnym obszarze.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA