fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Poziom zagranicznego inwestowania w Rosji

Iwona Trusewicz
Prawie trzykrotny wzrost inwestycji zagranicznych ma Rosja za trzy kwartały. Jednak na prawie 134 mld dol., tylko niecałe 12 mld dol. to inwestycje bezpośrednie
Najnowsze dane Rosstat mówią o wzroście zagranicznego inwestowania u naszego wschodniego sąsiada. Jednak jeżeli dokładnie przeanalizować dane, to okaże się, że połowa (65,7 mld dol.) to inwestycje finansowe (papiery wartościowe, pożyczki); a najwięcej pieniędzy napłynęło z Cypru i Holandii, a więc z krajów, w których zarejestrowanych jest najwięcej rosyjskiego kapitału. Czy można więc mówić o czysto zagranicznych inwestycjach?
Tym bardziej, że inwestycje bezpośrednie wyniosły tylko 11,74 mld dol. (+43 proc. w porównaniu na koniec 2010 r). O 41 proc. zwiększyły się inwestycje w kapitał firm, a o 52 proc. - kredyty otrzymane od zagranicznych współwłaścicieli.
Z kolei Rosjanie zainwestowali w tym roku za granicą 94 mld dol. (+21,5 proc.). Najwięcej w Szwajcarii, gdzie wylądowało (najpewniej w bankach kraju) 36,7 mld dol. oraz w Austrii (14,8 mld dol.).
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA