fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Operacja w Afganistanie

Amerykański dowódca z Afganistanu chce zeznawać

Rzeczpospolita
Izabela Kacprzak
Czy pułkownik z USA przekaże polskim śledczym nowe dowody? Może, jeśli prokuratura będzie chciała go przesłuchać
Z naszych informacji wynika, że płk Martin Schuitzer, dowódca 4. grupy bojowej w Afganistanie, takie zapewnienie złożył zaraz po tragicznym zdarzeniu. – Powiedział nam, że jeśli trzeba, przyjedzie do Polski – mówi „Rz” jeden z żołnierzy z Afganistanu, kolega zatrzymanych komandosów.
Płk Schuitzer stwierdził tak kilka dni po zatrzymaniu żołnierzy. Mjr Dariusz Kacperczyk, rzecznik dowództwa operacyjnego misji w MON, to potwierdza: – Tak, słyszałem o takim zapewnieniu. Nie wiemy jednak, jak to wygląda od strony formalnej. To sprawa prokuratury. My nie jesteśmy stroną i nam nikt nie musi takiej deklaracji składać.
4. grupę bojową tworzą polscy i amerykańscy żołnierze. W pewnym sensie płk Schuitzer jest również przełożonym zatrzymanych komandosów. Na pewno wie dużo o wydarzeniach z sierpnia. Dowódca zadeklarował przekazanie wszystkich potrzebnych w śledztwie dokumentów, które mogłyby wyjaśnić, co tak naprawdę stało się w Afganistanie 16 sierpnia. Chodzi głównie o zapisy satelitarne.
Według rodzin żołnierzy przyjazd amerykańskiego dowódcy blokuje poznańska prokuratura wojskowa. Adwokaci zatrzymanych nie wykluczają, że złożą wniosek o przesłuchanie przedstawicieli armii USA. – Choć na razie nie można mówić o jakichkolwiek wnioskach, bo nie widzieliśmy akt sprawy. Czekamy, aż prokuratura je nam udostępni – wyjaśnia mecenas Tomasz Krzyżanowski.
Prokuratura w Poznaniu zaprzecza, by brała pod uwagę wezwanie na świadka amerykańskiego dowódcę. – Nikt z amerykańskiego dowództwa w Afganistanie nie przyjedzie do Poznania, aby składać zeznania w tej sprawie – mówi Karol Frankowski z Naczelnej Prokuratury Wojskowej w Poznaniu.Dlaczego prokuratura nie chce przesłuchać przełożonego podejrzanych o zabójstwo żołnierzy? – Nie mam w tej sprawie nic do powiedzenia – ucina prokurator Frankowski.
16 sierpnia pociski wystrzelone przez polskich żołnierzy spadły na niewielką wioskę Nangar Khel, zabijając sześć osób i wiele raniąc. Wśród ofiar były kobiety i dzieci.
Prokuratura twierdzi, że żołnierze działali z premedytacją. Zatrzymani – że to był nieszczęśliwy wypadek.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA