fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Zwrot przy karcie kredytowej bez zwolnienia w podatku PIT

Zwrot określonej kwoty przez bank z tytułu płatności kartą nie jest nagrodą związaną ze sprzedażą premiową
Użytkownicy kart kredytowych i debetowych, którym banki oferują zwrot części wydatków poniesionych przy transakcjach bezgotówkowych, muszą się liczyć z koniecznością zapłaty podatku.
Zdaniem resortu finansów taki bonus podlega opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł. Nie stanowi też nagrody związanej ze sprzedażą premiową.

Nie ma preferencji

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT wolna od podatku jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową – jeżeli jednorazowo nie przekracza kwoty 760 zł. Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.
Ze stanowiska MF jasno wynika, że do zwrotu wydatków (premii) zwolnienie to także nie może mieć zastosowania. To sprawia, że pieniądze od banku trzeba opodatkować.
– Zwrócona kwota jest przysporzeniem majątkowym i powinna być zakwalifikowana do kategorii dochodów z pozostałych źródeł – potwierdza Robert Krasnodębski, radca prawny, partner w kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

Będzie informacja

Na banku będzie ciążył obowiązek przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C o wysokości przychodu z innych źródeł uzyskanego w danym roku podatkowym.
– Po ostatniej uchwale NSA dotyczącej pakietów medycznych nie dziwi mnie rygorystyczne podejście ministra finansów do kwestii nieodpłatnych świadczeń – przyznaje Marek Kolibski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.
Podatnicy nie powinni się łudzić, że o bankowych bonusach z karty fiskus się nie dowie. W ocenie Marka Kolibskiego banki jako instytucje działające pod szczególnym nadzorem państwowym nie pozwolą sobie na naruszenie obowiązków informacyjnych w kwestii podatków.
Odmowa uznania zwrotu z karty debetowej czy kredytowej za sprzedaż premiową może być sporym zaskoczeniem dla bankowców i ich klientów.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.tarka@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA