fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Potrzebne ułatwienia dla lekarzy i pielęgniarek

Umiejętność porozumienia się z pacjentem oraz współpracownikami jest najważniejsza i pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Eurodeputowani chcą wprowadzenia paszportów kwalifikacji potwierdzających wykształcenie pracowników poza ich ojczystym krajem
Posłowie Parlamentu Europejskiego wzywają Komisję Europejską do podjęcia jak najszybszych prac nad nowelizacją dyrektywy o kwalifikacjach zawodowych z 2005 r. Miałoby to ułatwić, szczególnie młodym i wykształconym pracownikom, podejmowanie zatrudnienia w innym państwie UE. Ich zdaniem obecny system uznawania kwalifikacji zawodowych uzyskanych w innych państwie członkowskim jest zbyt skomplikowany i czasochłonny.
Eurodeputowani proponują stworzenie paszportu kwalifikacji. Dokument nie byłby obowiązkowy. Taki paszport zostałby powiązany z elektronicznym systemem wymiany informacji rynku wewnętrznego, co pozwoliłoby na sprawną wymianę informacji między właściwymi organami poszczególnych państw członkowskich.
W nowych przepisach ma się znaleźć także sztywny termin, w którym kwalifikacje powinny zostać uznane, bez względu na to, w jakim państwie pracownik o to występuje. Częścią procedury uznawania kwalifikacji ma być test znajomości języka zarówno technicznego, jak i na poziomie zwykłej konwersacji. Miałoby to dotyczyć szczególnie lekarzy i pielęgniarek.
Jak podkreślają parlamentarzyści, umiejętność porozumienia się z pacjentem oraz współpracownikami jest najważniejsza i pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji, nawet tych zagrażających życiu i zdrowiu pacjenta.
Czytaj także w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA