fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Kiedy Polak nie zapłaci PCC przy kupnie auta

Nie zapłacisz podatku od czynności cywilnoprawnych za auto kupione w Niemczech
Fotorzepa
Polak, który kupił samochód za granicą i tam też zawarł umowę z dotychczasowym właścicielem, nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych w kraju
Zgodnie z jej art. 1 ust. 4 opodatkowaniu tym podatkiem podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium RP lub prawa majątkowe wykonywane w Polsce. Tak samo jest, gdy chodzi o rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą. Wtedy konieczne jest jednak, aby nabywca miał miejsce zamieszkania lub siedzibę w naszym kraju i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium RP.
I właśnie ta druga sytuacja będzie się odnosiła do czytelniczki z południowo-zachodniej Polski, która – jak napisała w e-mailu do redakcji – kupiła samochód osobowy w Niemczech i tam też podpisała umowę kupna. Chciała więc wiedzieć, czy musi zapłacić PCC w Polsce.
Uspokajamy: osoby, które kupiły samochód za granicą i tam podpisały umowę z dotychczasowym właścicielem pojazdu, nie będą musiały płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie wystarczy bowiem samo miejsce zamieszkania w Polsce, by płacić PCC. Musiałaby zostać jeszcze spełniona druga przesłanka powstania obowiązku podatkowego, a mianowicie dokonanie czynności cywilnoprawnej w Polsce. Ustawa wymaga bowiem spełnienia obu warunków łącznie.
Skoro więc czytelniczka podpisała umowę kupna samochodu w Niemczech, to nie ma mowy o powstaniu obowiązku podatkowego. W efekcie nie musi ona zapłacić podatku od czynności cywilnoprawnych w Polsce.
 
Czytaj też:
 
Zobacz więcej:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA