fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Składa starożytne teksty

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Komputerowy program pomógł złożyć w całość tysiące fragmentów dokumentów
Zbiór różnego rodzaju pism tzw. Geniza Kairska to znalezione w synagodze Ben Ezra w Kairze ponad 200 tys. dokumentów. (Geniza to schowek, gdzie w synagodze przechowywane są nieużywane już księgi i zapiski różnego rodzaju).
W znanej od schyłku XIX wieku kolekcji pism są rabiniczne teksty filozoficzne, rozprawy, modlitwy, czy skargi żon na mężów, listy zakupów. Najstarsze teksty pochodzą z 870 r. najmłodsze są o 1000 lat późniejsze.
Oprogramowanie do poskładania w całość rozproszonych fragmentów opracowali Lior Wolf i Nachum Dershowitz, profesorowie Uniwersytetu w Tel Awiwie.
Dedykowany program zapożyczył technologię z aplikacji do rozpoznawania twarzy i analizy pisma ręcznego. Po modyfikacjach może zostać użyty do odtwarzania w całość współczesnych dokumentów np. przepuszczonych przez niszczarkę. Tygodniowy „urobek " uniwersyteckiego komputera setki fragmentów dokumentów złożone razem, sprawdzane są przez zespół badaczy. Ta praca zajmuje im kilka miesięcy. Co miesiąc przybywa 10 tys. obrazów dokumentów.
Od kiedy komputer rozpoczął pracę dwa lata temu, naukowcy potwierdzili już 10 tys. stron pasujących do siebie. Część z nich przekazywana jest do użytku publicznego na stronę internetową Friedberg Genizah Project.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA