fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

11 listopada

Prokuratura sprawdzi, czy policjant przekroczył uprawnienia

Kadr z filmu, który doprowadził do wszczęcia postępowania
Nowy Ekran
Warszawska prokuratura wszczęła postępowanie wobec funkcjonariusza w cywilu, który podczas zamieszek w Warszawie kopał w głowę uczestnika demonstracji
Film z tym wydarzeniem został zamieszczony w Internecie. Widać na nim, jak policjant w cywilu kopie leżącego na ziemi mężczyznę. Informowaliśmy o nim na łamach "Rz". Dziś portal Nowy Ekran, który ujawnił nagranie, pokazał nowy film. Przedstawia on więcej szczegółów zajścia na ulicy Poznańskiej. Przejdź do tego fragmentu nagrania.
Śledztwo będzie prowadzone w kierunku przekroczenia uprawnień i spowodowania obrażeń ciała.
Prokuratura wezwała poszkodowanego mężczyznę, by zgłosił się na policję, ponieważ nie są znane jego dane personalne. Chodzi m.in. o kwalifikację prawną czynu policjanta - jeśli mężczyzna odniósł obrażenia naruszające czynności organizmu na czas powyżej 7 dni, policjantowi mogłoby grozić do 5 lat więzienia.
Niezależnie toczy się już policyjne postępowanie sprawdzające wobec tego funkcjonariusza. - Każdy policjant powinien zdawać sobie sprawę, że musi postępować zgodnie z prawem. Ale nie chciałbym oceniać całości działań policji przez pryzmat tego incydentu - mówił rzecznik prasowy KSP Maciej Karczyński. Policjant ten przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Ma uszkodzoną rękę.
- Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza i spowodowania przez niego obrażeń ciała u demonstranta - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska.
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ zleciła także policji wszczęcie postępowania w sprawie zdarzeń z 11 listopada na Nowym Świecie, gdzie doszło do pobicia czterech osób, zniszczenia policyjnego miotacza gazu pieprzowego oraz znieważenia policjanta. Również w tym przypadku prokuratura apeluje o zgłaszanie się świadków tych incydentów. Wcześniej informowano, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście prowadzi łącznie 11 śledztw dotyczących piątkowych zajść.
Prokuratura przeanalizuje nagranie z sieci, wystąpi też o ewentualne nagrania monitoringu z miejsca zdarzenia oraz jako świadków przesłucha policjantów z tego miejsca. Zaapelowała też do innych świadków, by zgłosili się i złożyli zeznania.
Niezależnie toczy się już policyjne postępowanie sprawdzające wobec tego funkcjonariusza. - Każdy policjant powinien zdawać sobie sprawę, że musi postępować zgodnie z prawem. Ale nie chciałbym oceniać całości działań policji przez pryzmat tego incydentu - mówił rzecznik prasowy KSP Maciej Karczyński.
Policjant, którego dotyczy śledztwo, przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA