fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Ceny wystrzeliły

Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz
Inflacja w październiku przyspieszyła do 4,3 proc. w ujęciu rocznym. Tymczasem analitycy prognozowali 4,0 proc.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2011 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,7 proc. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.
Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 1,1 proc.), opłat związanych z transportem (o 1,7 proc.), a także wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,1 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,24 pkt proc., 0,16 pkt proc. i 0,15 pkt proc. Niższe ceny  w zakresie rekreacji i kultury (o 0,4 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,03 pkt proc.
- Inflacja na poziomie 4,3 proc. to zły sygnał dla gospodarki. Rada Polityki Pieniężnej weźmie to pod uwagę na najbliższym posiedzeniu - powiedziała na antenie TVN CNBC Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Droższa żywność

- Po spadkach cen notowanych w poprzednich czterech miesiącach, w październiku br. ceny żywności wzrosły o 1,1 proc.. Najbardziej podrożały warzywa (o 3,5 proc.). W następstwie zmian cen skupu żywca wyższe niż przed miesiącem były ceny mięsa (przeciętnie o 1,4 proc., w tym mięsa wołowego – o 2,2 proc., mięsa wieprzowego – o 1,9 proc., a drobiu – o 1,2 proc.). - czytamy w komunikacie GUS.
- Obserwowany wzrost cen mięsa przełożył się na dynamikę cen wędlin, za które należało zapłacić o 1,2 proc. więcej niż we wrześniu br. Utrzymała się wzrostowa tendencja cen ryb, za które w październiku br. płacono o 1,4 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. Podrożały artykuły w grupie „jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne" oraz tłuszcze zwierzęce (po 1,1 proc.). Odnotowano także wzrost cen pieczywa, owoców, mleka i cukru (po 0,6 proc.). W październiku br. potaniały natomiast oleje roślinne (o 0,4 proc.) i jaja (o 0,3 proc.). Mniej niż we wrześniu br. konsumenci płacili także za miód (o 0,2 proc.) i mąkę (o 0,1 proc.). Ceny napojów bezalkoholowych wzrosły przeciętnie o 0,5 proc., w tym kawy – o 0,9 proc., wód mineralnych i źródlanych – o 0,3 proc., a soków i herbaty – po 0,1 proc.. Zanotowano niewielki wzrost cen napojów alkoholowych (o 0,1 proc.), a ceny wyrobów tytoniowych pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem - czytamy w raporcie.

Drogie paliwa windują ceny energii i transportu

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w październiku br. o 0,5 proc.. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,2 proc.). Więcej niż we wrześniu br. płacono za najem mieszkania (o 0,3 proc.). Opłaty za zaopatrywanie w wodę, usługi kanalizacyjne, a także wywóz nieczystości (śmieci) utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym przed miesiącem. Ceny nośników energii były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,9 proc., głównie w wyniku wzrostu cen opału (o 1,9 proc.) oraz gazu (o 1,4 proc.).
Podrożała także energia cieplna (o 0,6 proc.). W październiku br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa wzrosły o 0,2 proc.. Więcej płacono za środki do prania i czyszczenia (o 0,5 proc.) oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,3 proc.). Ceny sprzętu gospodarstwa domowego pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Nieznacznie mniej płacono natomiast za meble i elementy meblarskie (o 0,1 proc.).
Ceny w zakresie transportu były wyższe niż we wrześniu br. o 1,7 proc., głównie w wyniku podwyżki cen paliw do prywatnych środków transportu – o 3,4 proc. Nadal najbardziej rosły ceny gazu ciekłego (o 10,3 proc.). Olej napędowy podrożał o 2,7 proc., a benzyny silnikowe – o 2,5 proc. Podniesiono opłaty za pasażerski transport kolejowy (o 3,4 proc.). Samochody osobowe sprzedawano natomiast po cenach o 1,5 proc. niższych niż we wrześniu br.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA