fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

11 listopada

U źródeł niepodległości

17 listopada 1918 roku zorganizowano w Warszawie wielki Pochód Narodowy, w którym udział wzięło ok. 100 tysięcy ludzi. Od placu Zamkowego na plac Trzech Krzyży przemaszerowali przedstawiciele licznych organizacji społecznych, wojsko, duchowieństwo, a także członkowie i aktywiści prawicowych ugrupowań politycznych ze Stronnictwem Demokratyczno-Narodowym na czele. Pochód był protestem przeciwko utworzeniu rządu lewicowego z premierem Ignacym Daszyńskim. Postulowano powołanie rządu narodowego w porozumieniu z Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu. Muzeum Niepodległości w Warszawie posiada w swoich zbiorach komplet pocztówek ilustrujących to ważne wydarzenie.
Muzeum Niepodległości
Zbiory, wystawy i wydawnictwa Muzeum Niepodległości w Warszawie dobrze służą upamiętnieniu najważniejszych momentów w najnowszych dziejach naszego narodu i państwa.
Staramy się to przedstawić w dzisiejszym dodatku, publikując informacje o ekspozycjach, program tegorocznych inicjatyw z okazji Dnia Niepodległości czy rozmowę z mecenasem muzeum – marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem. Zwracamy uwagę na fragmenty książek, które przedstawiają udział trzech wielkich Polaków – Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Rozwadowskiego – w dziele obrony polskości wschodniej Galicji. Zwłaszcza reprinty z okresu międzywojennego, zapomniane przez całe pokolenia, stanowią kapitalne przedsięwzięcie wydawnicze muzeum, rzeczywiście pozwalając znaleźć się u źródeł niepodległości odzyskanej w 1918 roku. Dają lekturę, od której wprost nie można się oderwać, przypominają wydarzenia, bez których trudno zrozumieć ojczystą historię...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA