fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Inwestycje w kurortach turystycznych

Najdroższe mieszkania są oferowane w Sopocie
Fotorzepa, Piotr Wittman
Najdroższe apartamenty są w Krynicy Morskiej i Sopocie. Kosztują przeciętnie ok. 11 tys. zł za mkw.
? Ceny mieszkań z tzw. wyższej półki w kurortach wahają się od 4 do 15 tys. zł za mkw. – Marża dewelopera sięga w tym segmencie ok. 35 proc. wartości projektu – wylicza Paweł Grząbka, szef firmy doradczej CEE Property Group.
Dla porównania, apartamenty w dużych miastach kosztują 10 – 18 tys. zł za mkw., a zysk deweloperów kształtuje się na poziomie 23 – 28 proc.
? Zdaniem Pawła Grząbki największym dziś problemem w przypadku lokali w kurortach jest sprzedaż gotowych mieszkań. – Wciąż w ofercie znajdują się apartamenty z inwestycji ukończonych w 2009 r. Stanowią do 20 proc. w kurortach turystycznych, natomiast w podobnych projektach w dużych miastach – około 10 proc. – podaje CEE Property Group.
Deweloperzy budujący apartamenty na wynajem mają spore problemy z przedsprzedażą, a co za tym idzie – z finansowaniem budowy.
? Nowe projekty są realizowane dziś głównie na Wybrzeżu Bałtyckim (Kołobrzeg, Świnoujście, Hel, Sopot). Na Mazurach rynek ten jest niemal martwy ze względu na trudności ze sprzedażą apartamentów.
? – W miejscowościach górskich inwestorów aparthoteli odstrasza krótki sezon oraz ostra konkurencja ze strony właścicieli kwater prywatnych i pensjonatów. Poza tym w górskich kurortach deweloperzy muszą budować poza ich ścisłym centrum, a to zniechęca do zakupu wielu potencjalnych nabywców – tłumaczy Paweł Grząbka.
Ceny apartamentów
w tys. zł za mkw.*
? Krynica Morska    11
? Sopot    11
? Jastrzębia Góra    9,5
? Świnoujście    8,8
? Wisła    8,7
? Karpacz    8
? Władysławowo    8
? Zakopane    8
? Krynica-Zdrój    7,5
? Polanica-Zdrój    4,5
* średnie stawki netto
źródło: CEE Property Group
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA