fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Rozbiórka Żelaznej Kurtyny

"Rozbiórka Żelaznej Kurtyny"; Anna Krenz - Achtung Achtung Lekcja Niemieckiego - 2007
materiały prasowe
Trwa wystawa "Rozbiórka Żelaznej Kurtyny" w berlińskim centrum wystawienniczym Kuehlhaus. Swoje prace prezentuje kilkudziesięciu polskich artystów
- Otworzyliśmy to miejsce dla sztuki - powiedział kurator Piotr Szmitke na wernisażu wystawy. Niemieccy partnerzy wydarzenia chcą wykorzystywać Kuehlhaus jako centrum kultury. Ciekawa architektura budynku, prostota, industrialny charakter i mnóstwo przestrzeni sprzyjają akcjom artystycznym.
Twórcy zaproszeni do udziału w wystawie przez Piotra Szmitke reprezentują skrajnie różne postawy, choć wiąże ich silna potrzeba afirmowania swej niezależności wobec otoczenia, mód, układów i wymogów rynku. Zobacz galerię zdjęć
Większość z nich należy do pokolenia przełomu, któremu ustrojowa transformacja zawdzięcza swój szczęśliwy finał, pokolenia genetycznie krytycznego, odpornego na wirus dobrobytu, kompromis i fikcję, gotowego stawić im czoła, podjąć niebezpieczną i ryzykowną grę.
"Pojęcie abstrakcyjne jakim jest żelazna kurtyna, postawione na wadze historii z czasem wypiera ciężar okruchów muru, którego fizyczna dezintegracja nastąpiła bez skutków ubocznych. O wiele trudniej pozbyć się było śladów, jakie wycisnęła w społecznej świadomości bariera mentalna, jaką była cenzura, indoktrynacja czy propaganda.  Obroże nieistniejące trudniej zrzucić niż kaganiec realny. Miejsce po jego usunięciu nie boli i pozwala wszystko zaczynać od początku. Nieufność, piętnująca wrażliwość społeczeństw „po przejściach" wyświetla się najdobitniej w twórczości artystycznej, która jest papierkiem lakmusowym kultury".
Piotr Szmitke
Swoje prace pokażą artyści:
Alicja Jodko
Andrzej Rerak
Anna Krenz
Bożena Grzyb-Jarodzka
Daria Rozmarynowicz
Ewa Zawadzka
Grupa Metawera
Grzegorz Hańderek
Henryk Waniek
Ireneusz Walczak
Jacek Rykała
Jadwiga Kocur
Jerzy Kalina
Jerzy Kosałka
Kazimierz Cieślik
Krzysztof Kula
Lech Majewski
Lech Twardowski
Łukasz Skąpski
Maciej Linttner
Małgorzata Wielek-Mandrela
Marcin Mierzicki
Marek Kamieński
Mariusz Jodko
Mariusz Pałka
Marta Deskur
Mateusz Okoński
Mikołaj Golema
Paweł Jarodzki
Piotr Skiba
Robert Konieczny
Roman Maciuszkiewicz
Ryszard Grzyb
Sylwester Ambroziak
Witosław Czerwonka
Wojciech Puś
Zbigniew Blukacz.
Wystawę wzbogaci prezentacja utworów młodych kompozytorów - Stanisława Bromboszcza, Aleksandra Nowaka, Jarosława Chełmeckiego.
Wernisaż odbył się 24 listopada o godz. 18:00.
"Rozbiórkę Żelaznej Kurtyny" zakończy weekend muzyczny (9 i 10 grudnia), w tym czasie odbędzie się koncert Kwartetu Śląskiego oraz solowy występ Aleksandra Gabrysia.
Wydarzenie organizowane jest pod szyldem Polskiej Prezydencji w Radzie UE, przy wsparciu  Instytutu Adama Mickiewicza, Ambasady Polskiej, Instytutu Polskiego w Berlinie, Urzędu Miasta Katowice i Samorządu Województwa Śląskiego. Projekt jest finansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Czytaj więcej o wystawie na www.fundacjaparyz.pl.
Wystawa obejmuje również:
w piątek, 11 listopada 2011 o godz. 20:00. wernisaż instalacji Piotra Szmitke w Galerii Zero /Köpenicker Str. 4, 10997 Berlin/ Prezentacja potrwa do 10 grudnia 2011 r.
w czwartek, 1 grudnia o godz.18:00 projekcja filmu "Given" /85?/ reż. Wojciech Puś
w piątek, 2 grudnia o godz. 18:00 projekcje filmów: "Dwugłowy smok" /40?/ reż. Jadwiga Kocur i "Zbrodnia Ikara" /26?/ reż. Piotr Szmitke
w piątek, 9 grudnia 2011 o godz. 19:00 w Kühlhaus koncert Kwartetu Śląskiego oraz Aleksandra Gabrysia
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA