fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Kolekcja Eryka Lipińskiego

materiały prasowe
W warszawskim Muzeum Karykatury do 27 listopada wyjątkowa wystawa około 80 rysunków najznakomitszych artystów z całego świata i ponad 40 unikatowych plakatów autorstwa Eryka Lipińskiego. Po wystawie oprowadza publicystka Monika Małkowska. Zapraszamy!
"Ponad 50 lat temu, w 1957 r., mój ojciec, Eryk Lipiński – rysownik i satyryk, twórca Muzeum Karykatury w Warszawie, założył dla mnie Album. Prosił znajomych rysowników - najpierw polskich, a później również zagranicznych - których miał okazję spotykać na licznych festiwalach i wystawach, aby wykonali po jednym rysunku w prezencie dla jego jedenastoletniej wówczas córki. Z biegiem lat utworzyła się
wspaniała kolekcja. W Albumie reprezentowani są  czołowej klasy polscy i światowi rysownicy. Ojciec zmarł w 1991 r. i od tamtego czasu, nie pojawiły się w Albumie żadne nowe rysunki. Niedawno, przyszło mi na myśl, że mogłabym kontynuować Jego pomysł i zwracać się osobiście do innych, wybitnych rysowników z prośbą o rysunki".
Zuzanna Lipińska
Część wystawy poświęcona Zuzannie i zbieranej dla niej przez ojca kolekcji rysunków opatrzona jest wierszowanym mottem "Rysunki ze Świata, zebrał dla Córki - Tata". Na ekspozycji, którą można nazwać "Krótkim przeglądem karykatury światowej z lat 1957 - 1991" znajdą się prace takich sław jak: Effel, Fukuda, "Ironimus", Kukryniksy, Lewit i Him, Mittelberg, Searle, Sine, Steadman, Topolski, Topor, "Vicky", Yokoyama i Zlatkowski.
„Eryk - plakaty" – drugą część wystawy tworzy zbiór ponad 40 plakatów autorstwa Eryka Lipińskiego, który obok Henryka Tomaszewskiego i Tadeusza Trepkowskiego był głównym twórcą i przedstawicielem Polskiej Szkoły Plakatu.
Źródło: tv.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA