fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

5 proc. podatku VAT na książki

Polska nie może ponownie wprowadzić zerowej stawki VAT na książki. Nie oznacza to jednak automatycznego wzrostu cen
Wynika tak z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 24 228.
Jeden z posłów zwrócił uwagę, że 5-procentowa stawka VAT na książki stanowi znaczne obciążenie m.in. dla rodziców kupujących podręczniki dla dzieci. Zapytał, czy możliwe jest zniesienie tego podatku.
Ministerstwo odpowiedziało, że zgodnie z przepisami UE państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę VAT w wysokości nie niższej niż 5 proc. Załącznik do dyrektywy VAT przewiduje taką możliwość w odniesieniu m.in. do dostawy książek.
Polska z chwilą wejścia do UE uzyskała czasową zgodę na stosowanie stawki zerowej do dostaw niektórych książek i specjalistycznych periodyków. Wygasła ona z końcem 2010 r.
Od 1 stycznia 2011 r. wprowadzono stawkę najniższą, jaką w tym zakresie można zastosować, czyli 5-proc. VAT na książki drukowane. Równocześnie stawką 5 proc. VAT objęto książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach, na które wcześniej obowiązywała stawka podstawowa.
– Nie istnieje możliwość odstąpienia od opodatkowania książek VAT w wysokości 5 proc., gdyż byłoby to sprzeczne z uregulowaniami unijnymi w tym zakresie – wyjaśniło swoje stanowisko Ministerstwo Finansów.
Resort podkreśla jednak, że podniesienie VAT na książki nie musi się automatycznie przekładać na wzrost ich cen, gdyż VAT jest tylko jednym z wielu czynników składających się na cenę danego towaru.
Zobacz także:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA