fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Kim są konkurenci PAK w wyścigu do kopalń?

Cezary Adamczyk
Analitycy uważają, że Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin jest naturalnym inwestorem dla kopalń węgla brunatnego
W Ministerstwie Skarbu Państwa trwa analiza trzech ofert na zakup 85 proc. akcji Skarbu Państwa w kopalniach węgla brunatnego Adamów i Konin.
Analitycy wskazują, że najbardziej prawdopodobnym nabywcą zostanie Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin, który niebawem może zadebiutować na GPW, a środki na kupno kopalń i inwestycje w nich pozyskać ma z emisji akcji. Nie wykluczał  tego kontrolujący ZE PAK (poprzez Elektrim) Zygmunt Solorz-Żak. PAK oraz kopalnie Adamów i Konin są bowiem ściśle powiązanie. Zakłady wydobywcze są jedynym dostawcą paliwa dla elektrowni.
1,1 mld zł według szacunków „Rz" są warte kopalnie węgla brunatnego Adamów i Konin
Ale dwie inne spółki też złożyły oferty wstępne. – Nie będziemy informować o szczegółach naszej oferty, jak również strategii dotyczącej kopalń – mówi „Rz" Artur P. Jędrzejewski, prezes Carlson Private Equity z siedzibą w Londynie. Fundusz jest m.in. udziałowcem spółki chemicznej Oltchim Valcea z Rumunii. W 2007 r. kupił od Boryszewa niemiecką spółkę Kuag Elana, a w 2009 r. od Złomreksu chorwacką hutę Zeljezara Split. Ostatni oferent to Społem Plus z siedzibą w Warszawie. Wczoraj nie udało nam się skontaktować z prezesem Ryszardem Burzyńskim.
Resort skarbu poinformował, że niebawem potencjalni inwestorzy zostaną zaproszeni do rozmów. Ich termin nie został określony.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA