fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Łatwiej o pochówek martwo urodzonego dziecka niż zasiłek pogrzebowy

Fotorzepa, Justyna Cieślikowska
Są ułatwienia w chowaniu martwo urodzonych dzieci, ale nie każdy dostanie zwrot kosztów
Łatwiej pochować dziecko martwo urodzone bez względu na czas trwania ciąży. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (DzU z 2011 nr 144, poz. 853), która obowiązuje od piątku.
– Znosi ona wymóg rejestracji zgonu w urzędzie stanu cywilnego. Dotychczas bez adnotacji USC nie można było odprawić pogrzebu. Teraz wystarczy karta zgonu ze szpitala – mówi Katarzyna Przyborowska, radca prawny z kancelarii Lege Artis.
Między innymi z powodu skomplikowanych procedur do tej pory niewiele osób decydowało się na pochowanie martwo urodzonego dziecka.
– Mniej niż połowa kobiet domagała się ich wydania. Dużo więcej  rodziców zwracało się jednak o zasiłek pogrzebowy – mówi Zdzisław Szramik, ginekolog położnik, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Wciąż dużo formalności
Teraz, ze względu na uproszczenie formalności, więcej rodziców zdecyduje się na pochowanie płodu. Być może ustawią się też w kolejce po należny im zasiłek. Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił świadczenie, mimo wszystko  konieczna będzie wizyta w urzędzie.
– Urząd stanu cywilnego wydaje w takiej sytuacji akt urodzenia  będący jednocześnie aktem zgonu – wyjaśnia Katarzyna Przyborowska.
Tu ustawodawca nie zmienił nic.
– Nowelizacja ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie dotyczy dokumentowania prawa do zasiłku pogrzebowego – mówi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.
Wciąż wiele więc zależy od lekarzy. Szpital powinien wystawić pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka. Dokumenty te przysługują każdemu dziecku (medycznie płodowi, zarodkowi) bez względu na czas trwania ciąży. Niektóre szpitale wystawiają je niechętnie. Są wydawane wyłącznie na wniosek osób uprawnionych do pochówku.
Gdy szpital odmówi wystawienia zgłoszenia, argumentując, że nie może ustalić płci dziecka, rodzicom przysługuje prawo jej wskazania. Od kilku lat stosuje się uprawdopodobnienie płci opierające się np. na odczuciach  matki.
Pieniądze takie same dla wszystkich
Jeżeli dziecko urodziło się martwe, zgłoszenie zdarzenia powinno nastąpić w ciągu trzech dni. Dopiero potem i po  pochówku rodzice mogą wystąpić o wypłatę zasiłku pogrzebowego.
Od 1 marca 2011 r. wynosi on 4 tys. zł. Świadczenie w tej kwocie  jest wypłacane dla wszystkich, choć pochówek płodu kosztuje mniej.
– Dziecko może być chowane w bardzo małej trumnie lub urnie. Namawiamy rodziny, by same dokonywały pochówku wraz z księdzem, bez udziału zakładu pogrzebowego  – mówi Krzysztof Woźny z zakładu pogrzebowego Animus w Lublinie.
„Za pogrzeb zapłaciliśmy 1100 zł. Za resztę pojechaliśmy na wakacje" – wyznaje internautka na forum poświęconym poronieniom.
Między innymi ze względu na to, że wysokość zasiłku wypłacanego na pochówek martwo urodzonego dziecka jest niewspółmierna do kosztów pogrzebu, część ekspertów proponuje ograniczenie   uprawnień do jego pobierania.
– Należałoby określić tydzień ciąży, od którego wypłacany jest zasiłek – uważa Zdzisław Szramik.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.wojcik@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA