fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Nagrody ZAiKS-u 2011

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wręczy po raz kolejny swoje nagrody. W tym roku na liście wyróżnionych znaleźli się między innymi: Barbara Mączeńska, Krystyna Drzewiecka, Tomasz Gudzowaty, Józef Węgrzyn i Tadeusz Lubelski
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 19 października 2011 r.
Tradycja wyróżnień Stowarzyszenia Autorów ZAiKS sięga 1966 roku. Wówczas wręczone zostały nagrody literackie dla tłumaczy z języka polskiego oraz na język polski – do dziś uhonorowano tą nagrodą ponad 170 autorów. Wśród laureatów są m.in. Stanisław Barańczak, Zofia Chądzyńska, Zygmunt Kubiak, Tomas Venclova.
Od 1988 roku wręczana jest nagroda im. Karola Małcużyńskiego w dziedzinie varsavianów. Znany publicysta Karol Małcużyński był prezesem ZAiKS-u, a także varsavianistą z zamiłowania – stąd decyzja o nadaniu wyróżnieniu jego imienia. Nagroda jest przyznawana co dwa lata, a jej laureatami są m.in.: Andrzej Kunert, Krystyna Kolińska, Juliusz Gomulicki, Olgierd Budrewicz, Jarosław Abramow-Newerly, Jerzy Majewski.
Nagroda za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej wręczana jest rokrocznie od 1990 roku. Wyróżnieni zostali m.in. Nina Terentiew, Zbigniew Adrjański, Stanisław Hadyna, Janusz Wegiera.
Sekcja Autorów Dzieł Choreograficznych od 2001 roku przyznaje co dwa lata nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie choreografii. Wśród wyróżnionych są m.in. Ewa Wycichowska, Emil Wesołowski, Teresa Kujawa-Knapik.
Od 2006 roku przyznawane są nagrody za propagowanie polskiej muzyki współczesnej. Uhonorowani nią zostali m.in. Władysław Słowiński, Marian Borkowski.
W 2010 roku po raz pierwszy przyznano nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych. Jej laureatką została Magdalena Abakanowicz.
Od tego roku z inicjatywy Zarządu Sekcji Autorów Dzieł Filmowych i Telewizyjnych wręczana jest nagroda im. Krzysztofa T. Toeplitza – dla twórców podejmujących w swoich utworach literackich, publicystycznych oraz filmowych i telewizyjnych szeroko pojętą tematykę funkcjonowania i rozwoju mediów, ochrony praw autorów i popularyzacji ich dorobku. Pierwszym laureatem tej nagrody został Tadeusz Lubelski.

Osoby wyróżnione Nagrodą ZAiKS-u w 2011 roku:

Nagroda ZAiKS-u 2011 za przekłady literatury polskiej na język węgierski – Patrycja Paszt
Tłumaczka literatury polskiej na język węgierski. Autorka ponad dwudziestu przekładów współczesnych dramatów polskich wystawianych na scenach węgierskich i rumuńskich, m.in.: Tadeusza Słobodzianka, Janusza Głowackiego, Sławomira Mrożka, Bogusława Schaeffera, Doroty Masłowskiej.
Prezeska istniejącej od 2001 roku Fundacji Cracovia Expres, dyrektor Centrum Węgierskiego w Krakowie.
Nagroda ZAiKS-u 2011 za przekłady literatury polskiej na język słowacki – Karol Chmel
Tłumacz prozy, poezji i eseistyki polskiej na język słowacki takich autorów jak Zbigniew Herbert, Tadeusz Konwicki, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Adam Zagajewski, Stefan Chwin, Ewa Lipska i Olga Tokarczuk. Jest również autorem kilku tomików poezji.
Nagroda ZAiKS-u 2011 za przekłady literatury węgierskiej na język polski – Jolanta Jarmołowicz
Tłumaczka literatury węgierskiej na język polski. Autorka licznych przekładów współczesnych dramatów, m.in. Györgya Spiró, Jánosa Háya, Zoltána Egressyego, Pétera Kárpátiego, Hornéla Hamvaiego, Pála Békésa, Ottó Tolnaiego, Pétera Szentmihályi Szabó. Jest także współautorką Węgiersko-polskiego słownika tematycznego.
Nagroda ZAiKS-u 2011 za przekłady literatury włoskiej i francuskiej na język polski – Anna Wasilewska
Romanistka, tłumaczka literatury włoskiej i francuskiej na język polski. Od 1979 roku redaktorka pisma „Literatura na Świecie", gdzie od 1992 roku prowadzi dział literatury francuskiej i włoskiej. Przetłumaczyła utwory m.in. Italo Calvina, Andrea Camillerego, Guida Piovene, Tommasa Landolfiego, Alberta Moravii, Umberta Eco, Daria Fo, Ugo Bettiego, Eduarda de Filippo, Georges'a Pereca, Raymonda Queneau, Maurice'a Blanchota, Jacques'a Derridy, Jeana Geneta, Jeana Echenoza, Antoine'a de Saint'Exupery, Francisa Ponge'a, Michela Leirisa.
Nagroda ZAiKS-u 2011 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych – Tomasz Gudzowaty
Najbardziej utytułowany fotografik młodszego pokolenia, wielokrotny laureat najważniejszych konkursów fotograficznych, w tym World Press Photo, Pictures of the Year i NPPA Best of Photojournalism.
Bliski mu jest nurt fotografii humanistycznej i forma klasycznego czarno-białego fotoeseju. Od kilku lat koncentruje się na fotografowaniu sportów egzotycznych i nietypowych. Publikował m.in. w czasopismach i dziennikach: „Max", „L'Equipe", „Guardian", „Newsweek", „Forbes", „Time" i „Photo"; jest też autorem kilku albumów. Współpracuje z agencją Focus Fotoagentur z Hamburga oraz Yours Gallery.
Nagroda ZAiKS-u 2011 im. Krzysztofa T. Toeplitza – Tadeusz Lubelski
Teoretyk i historyk filmu, krytyk, tłumacz. Specjalizuje się w kinie polskim i europejskim, ze szczególnym uwzględnieniem kina francuskiego. Autor i redaktor takich książek jak Poetyka powieści i filmów Tadeusza Konwickiego, Kino Krzysztofa Kieślowskiego , Nowa Fala. O pewnej przygodzie kina francuskiego czy Encyklopedia kina. Jest współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego", „Kwartalnika Filmowego" oraz miesięcznika „Kino" (w tym ostatnim pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego). Dyrektor Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca historii kina.
Nagroda ZAiKS-u 2011 w dziedzinie varsavianów – Barbara Mączeńska i Krystyna Drzewiecka
Pasjonatki Warszawy, założycielki Wydawnictwa Veda, które od 20 lat jest oficyną z największym dorobkiem w dziedzinie varsavianów. Autorki wielu książek dla dzieci opublikowanych wspólnie pod pseudonimem Marianna Gal. Krystyna Drzewiecka, z wykształcenia historyk, jest autorką serii książek dla dzieci Piątka z Zakątka oraz dalszych – Nowe przygody Piątki z Zakątka, Banda z Uroczyska i Piątka z Zakątka znowu w akcji. Inną książką jej autorstwa jest Wielka wyprawa Karmuli. Barbara Mączeńska – polonistka i anglistka – jest także autorką powieści Biegnąc.
Nagroda ZAiKS-u 2011 za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej – Józef Węgrzyn
Dziennikarz i producent telewizyjny, twórca takich hitów jak „Teleexpress" gromadzący codziennie od lat miliony widzów, „Bliżej świata", „Europa da się lubić" czy programu „Jaka to melodia" uznanego za Najlepszy Program 20-lecia. Dzięki niemu powstała pierwsza polska telenowela W labiryncie. Z jego inicjatywy co roku organizowany jest konkurs dla osobowości telewizyjnych „Wiktory" – sam Józef Węgrzyn w 2000 roku został laureatem Superwiktora.
Nagroda ZAiKS-u 2011 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie choreografii – Henryk Rutkowski
Artysta baletu, choreograf, szef wielu zespołów baletowych. Od 1960 roku na długie lata związał się z zespołem baletowym Teatru Wielkiego w Warszawie. Zaczynał w telewizji, układając tańce do licznych widowisk muzycznych i estradowych. Od kilkunastu lat opracowuje oprawę choreograficzną do spektakli w teatrach muzycznych i dramatycznych. Ma w swym dorobku choreografie do niemal wszystkich sławnych operetek klasycznych: Kalmana, Lehara, Offenbacha, Straussa.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA