fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Świadczenie pielęgnacyjne wyższe o 100 PLN

Opiekun niepełnosprawnego w listopadzie i grudniu dostanie o 100 zł więcej
Niewiele ponad dwa tygodnie mają osoby dostające świadczenie pielęgnacyjne na złożenie wniosku o dodatkowe środki. Do  końca października trzeba zwrócić się o wypłatę 100 zł pomocy w listopadzie i grudniu. Taką możliwość wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie warunków realizacji rządowego programu wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne, które w piątek weszło w życie (DzU z 2011 r. nr 212, poz. 1262).
Więcej czasu będą mieli ci, którzy prawo do pomocy uzyskają po 31 października. Będą mogli złożyć wniosek w ciągu siedmiu dni, w którym decyzja o przyznaniu świadczenia stała się ostateczna.
– Przyjęte zmiany nie dość, że są krótkotrwałe, to jeszcze z pewnością niewystarczające. Skoro podstawowe świadczenie wynosi 520 zł, to dwumiesięczne wsparcie w wysokości 100 zł nic nie wnosi. Nadal nie ma systemowego rozwiązania problemów osób, które wymagają stałej opieki pielęgnacyjno-opiekuńczej – podkreśla Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Nie ma wzoru formularza wniosku o pomoc. – Można go napisać samemu. W razie wątpliwości podyktujemy – mówi Anna Kwapisz z Ośrodka Pomocy Społecznej w Gogolinie.
Pomoc ma być przyznawana tak jak świadczenie pielęgnacyjne – niezależnie od dochodu. Nie trzeba więc będzie przeprowadzać wywiadu środowiskowego.
Mimo że świadczenie pielęgnacyjne należy do świadczeń rodzinnych, to dodatkowe pieniądze do niego są przyznawane na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (DzU z 2009 r. nr 175, poz. 1362 ze zm.). Daje on rządowi możliwość prowadzenia specjalnych programów, których celem jest ochrona poziomu życia określonych osób, rodzin lub grup społecznych.
– Nie wiadomo jednak, na jakiej podstawie będzie można dochodzić zwrotu dodatkowych 100 zł, jeśli świadczenie pielęgnacyjne okaże się nienależne. Opiekun niepełnosprawnego musi zwrócić świadczenie, np. gdy podejmie pracę – zauważa Anna Kwapisz, starszy inspektor w Urzędzie Miasta w Gogolinie.
100 zł nie powiększy kwoty świadczenia. Suma ta zostanie wypłacona jako bliżej nieokreślona pomoc. Wbrew pozorom ma to istotne znaczenie. Od świadczenia pielęgnacyjnego OPS odprowadza za świadczeniobiorcę składki ZUS. Wypłacane 100 zł nie zwiększy podstawy wymiaru składki.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.wojcik@rp.pl
Zobacz także:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA