fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: Zakup mieszkania dla dziecka to utrata ulgi

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Inwestycje w nowe lokale pozwala uniknąć podatku. Nie trzeba w nich mieszkać, można je wynajmować. Rozstrzygający jest cel mieszkaniowy podatnika
Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rz" dotyczące tzw. nowej ulgi mieszkaniowej. Zgodnie z ustawą o PIT, osoby sprzedające nieruchomość nabytą po 1 stycznia 2009 r. unikną podatku, jeśli przeznaczą pieniądze na własne cele mieszkaniowe. – Przepisy są niejasne i ich stosowanie sprawia wiele kłopotów – ocenia Grzegorz Grochowina, ekspert w KPMG.
Świadczy o tym przykład czytelniczki, która w 2009 r. dostała w spadku mieszkanie. Sprzedała je i kupiła nowe dla córki. Urząd stwierdził, że musi zapłacić podatek. MF zgadza się z tą decyzją.
„Podatnik, który przeznaczy środki z odpłatnego zbycia nieruchomości na inne niż własne cele mieszkaniowe, np. sfinansuje zakup mieszkania dla dziecka, nie ma prawa do ulgi z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT" – stwierdził resort.
Stanowisko MF jest natomiast korzystne dla tych osób, które zysk ze sprzedaży dużej nieruchomości przeznaczą np. na zakup dwóch mniejszych. „Nie ma przeszkód, żeby skorzystać z ulgi w przypadku, gdy poniesienie wydatków dotyczy np. dwóch lokali mieszkalnych" – pisze resort.
Co ciekawe, nie trzeba w nich mieszkać, ale można np. przeznaczyć je na wynajem. Pytany o to resort odpowiada lakoniczne: „Ustawa nie określa żadnych dodatkowych warunków koniecznych dla realizacji własnego celu mieszkaniowego".
– Mam nadzieję, że opinia ministerstwa pomoże urzędom wypracować jednolitą linię interpretacyjną – mówi Grzegorz Grochowina.
Dotychczasowe interpretacje były niekorzystne dla podatników. Tak np. dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał (nr IBPBII/2/415-1285/10/HS), że nie można mówić o własnych celach mieszkaniowych, jeżeli ktoś wynajmuje lokal dla zarobku.
Damian Kubiś - doradca podatkowy, partner w TPA Horwath
Przepisy nie określają wprost, jak długo trzeba realizować własne cele mieszkaniowe. Rodzic może wykorzystywać dany lokal np. przez rok, a potem prze- kazać go dziecku. Odpowiedź MF jest korzystna dla inwestujących w więcej niż jedną nieruchomość. Przepisy nie wykluczają, że cele mieszkaniowe podatnika będą realizowały dwa lokale. Warto jednak, by osoba, która chce kupić np. apartament nad morzem i potem go wynajmować, wystąpiła wcześniej o interpretację indywidualną. Organy kwestionowały dotychczas takie rozwiązania.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.pogroszewska@rp.pl
Zobacz także:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA