fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Pracuje tylko co trzecia osoba po 50. Jak to zmienić?

Praca po 50-ce to rzadkość?
PhotoXpress
Ponad 9 milionów Polaków, którzy skończyli 50 lat nie ma stałego zatrudnienia
Polska ma jeden z najgorszych w Unii Europejskiej wskaźnik zatrudnienia osób 50+ w Unii Europejskiej.
W Polsce pracuje ponad 36 proc. osób, które skończyły 55 lat - wynika  z najnowszego badania BAEL za I połowę roku 2011. Choć odsetek osób pracujących po pięćdziesiątce systematycznie rośnie od dwóch lat (od kiedy zlikwidowano możliwość wcześniejszego kończenia kariery zawodowej, czyli wcześniejsze emerytury), to i tak jesteśmy jednym z krajów UE z najniższą stopą zatrudnienia osób dojrzałych. W ubiegłym roku w całej UE średnio pracowało 46 proc. osób ponad 55-letnich. W Polsce było to 36 proc, a za nami była tylko Malta, gdzie odsetek dojrzałych pracowników wynosił 30 proc. Liderami są Islandia i Szwecja, gdzie pracuje ponad 70 proc. osób po 55 roku życia.
Ekonomiści zwracają uwagę na to, iż potencjał osób 50+ nie jest wykorzystywany przez gospodarkę i przez społeczeństwo. - O ile dziś co szósty Polak ma 60 i więcej lat, o tyle za 30 lat będzie w tym wieku już co trzeci nasz rodak. Według prognoz demografów w 2035 roku liczba osób w wieku poprodukcyjnym osiągnie w Polsce prawie 9,6 miliona, podczas gdy w 2007 r. wynosiła 6,2 miliona - tłumaczy Agnieszka Chłoń - Domińczak, ekonomistka SGH. - Niska aktywność zawodowa w połączeniu z postępującym starzeniem się polskiego społeczeństwa to tykająca bomba. Może rozsadzić nie tylko ubezpieczenia społeczne i rynek usług medycznych, ale też niekorzystnie wpłynąć na finanse publiczne - dodaje. Jej zdaniem ważne jest, by zmieniło się nastawienie do pracy samych zainteresowanych, pracodawców oraz służb publicznych, w tym administracji. Przyznaje, że obecnie najbardziej  zaangażowane w aktywizowanie osób 50+  są organizacje pozarządowe. Jedna z nich, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, prowadzi od kilku lat konkurs "Zysk z dojrzałości. Praktyki przyjazne osobom "50+". Właśnie ogłosiła trzecią edycję.
To konkurs dla pracodawców, instytucji rynku pracy oraz organizacji społecznych, które w swojej działalności wdrażają rozwiązania przyjazne osobom powyżej 50 roku życia.
Rozwiązania mogą dotyczyć pracy, wolontariatu, zarządzania zasobami ludzkimi w firmie, rozwoju ich potencjału zawodowego czy też wykorzystania ich wiedzy i doświadczeń w rozwoju młodszych pracowników.
Pracodawcy, urzędy pracy, agencje zatrudnienia, samorządy, organizacje pozarządowe mogą zgłaszać się w trzech kategoriach konkursowych:
Zgłoszenia przyjmowane są elektronicznie do dnia 23 września 2011 r. za pośrednictwem strony www.zysk50plus.pl, na której dostępne są wnioski aplikacyjne i wszelkie informacje o konkursie.
Wnioski konkursowe oceniać będzie Kapituła, w której skład wchodzą: Agnieszka Chłoń – Domińczak (SGH), Jolanta Jaworska (IBM Polska), Jacek Męcina (PKPP Lewiatan), Witold Orłowski (PwC Polska), Krzysztof Więckiewicz (MPiPS).
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA