fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Jedzenie mięsa zdrowsze niż wegetarianizm

Corbis
Rozmowa: Agnieszka Jarosz, ekspert z Instytutu Żywności i Żywienia
Rz: W ciągu ostatnich dziesięciu lat spożycie mięsa wzrosło w Polsce o ponad 12 proc. Jak to świadczy o nawykach żywieniowych Polaków?
Agnieszka Jarosz: Wszystko zależy od ciężaru gatunkowego mięsa, które jemy. Trzeba wybierać jak najchudsze rodzaje, nie polecałabym jedzenia np. dużych ilości karkówki, w której jest dużo nasyconego tłuszczu. Ten tłuszcz przyczynia się do rozwoju miażdżycy i niektórych nowotworów.
Ze statystyk wynika, że Polacy jedzą coraz więcej drobiu i coraz mniej wołowiny.
To pozytywna tendencja. Spożycie wołowiny spadło po epidemii BSE i nigdy już nie wzrosło. W efekcie jesteśmy zdrowsi, bo zamieniliśmy wołowinę na drób. Te mięsa są porównywalne pod względem wartości odżywczych, mają dużo białka, ale w drobiu jest mniej tłuszczu nasyconego i cholesterolu. To nie dotyczy mięsa kaczek i gęsi, ale ich akurat nie je się w Polsce zbyt dużo.
Można jeść pieczonego kurczaka bez wyrzutów sumienia?
Tak, ale lepiej zrezygnować z tego, co niektórzy uważają za najsmaczniejsze, czyli ze skórki, w której jest dużo tłuszczów nasyconych. Na szczęście coraz więcej osób o tym wie. Kurczak jest zdrowszy od wołowiny, bo jest chudszy.
Ale steków wołowych lepiej już unikać?
Wszystko w granicach rozsądku. Trzeba po prostu wybierać jak najchudsze kawałki. Schabowy czy polędwica raz na jakiś czas na pewno nam nie zaszkodzą.
Nie zalecałabym jedzenia takich obiadów codziennie.
Czy karmienie bydła i drobiu mączką i faszerowanie antybiotykami nie sprawiły, że mięso nie jest już tak zdrowe jak kiedyś?
Dzisiejsze sposoby hodowli rzeczywiście nie wpływają dobrze na jakość mięsa. Najlepiej by było jeść jak najwięcej mięsa zwierząt, które dużo się ruszają. Bardzo zdrowa jest dziczyzna albo mięso królika, któremu hodowca pozwoli całe życie biegać.
Nie poleca pani przejścia na wegetarianizm?
Niestety, jest u nas bardzo dużo ludzi, którzy zostają wegetarianami, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo trzeba uważać na dietę, żeby sobie nie zaszkodzić.
A już wychowywanie dzieci na wegetarian jest wystawianiem ich na wielkie ryzyko i najlepiej od razu zrezygnować z takich pomysłów. Dzieci powinny jeść białko zwierzęce.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA