fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Podlaska Oktawa Kultur

Nochcho, międzyszkolny czeczeński zespół artystyczny
PODLASKA OKTAWA KULTUR
Zespoły z Europy i Azji wystąpią podczas Podlaskiej Oktawy Kultur. Festiwal muzyki ludowej rozpoczyna się już w sobotę
To czwarta edycja imprezy. – W festiwalu biorą udział przede wszystkim zespoły, które związane są z mniejszościami mieszkającymi na Podlasiu – mówi Andrzej Dyrdał, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, pomysłodawca i dyrektor Podlaskiej Oktawy Kultur. – Ale jesteśmy otwarci na inne kultury i kraje, zgłaszają się do nas twórcy z różnych krańców świata. Prezentujemy różne formy: teatry, grupy kameralne i duże zespoły.
Wśród wykonawców są też m.in. Państwowy Akademicki Ludowy Chór Republiki Białorusi z Mińska, Akademicki Teatr Muzyki, Pieśni i Tańca "Zorjany" z Ukrainy, dziecięce grupy ze Słowacji oraz z rosyjskiego Krasnodaru, a także serbski zespół Nova Varos i studencka grupa cymbalistek Lilia z Mińska. Przyjadą też mnisi z Zespołu Instytutu Dialektyki Buddyjskiej Ngari z Indii, a także kilka polskich i litewskich grup. Przygotowano również coś dla miłośników innej muzyki – zgodnie z zasadą, że Podlaska Oktawa Kultur ma być różnorodna, organizatorzy zaprosili trio gitarzysty Janusza Strobla, które wystąpi z piosenkarką Anną Stankiewicz.
Festiwalowe koncerty odbędą się w20 miejscowościach w województwie podlaskim. –Wszystko po to, by zaproszone przez nas zespoły i ich fantastyczną sztukę mogli zobaczyć mieszkańcy małych miast i wsi, którzy inaczej by się z nimi nie zetknęli – tłumaczy Andrzej Dyrdał.
I przekonuje: – To propozycja dla tych, którzy lubią muzykę ludową i twórczość nią inspirowaną, barwne widowiska i poznawanie innych kultur.
PODLASKA OKTAWA KULTUR
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA