fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Minister potwierdza: UOP werbował dziennikarza

Jacek Cichocki
Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Zaginiony dziennikarz był kandydatem do pracy w Zarządzie Wywiadu UOP – przyznał Jacek Cichocki z Kancelarii Premiera
Poznański dziennikarz śledczy Jarosław Ziętara zaginął w 1992 r. Prokuratura uznała, że najprawdopodobniej został porwany i zabity (ciała nie odnaleziono). Dwukrotnie umarzała śledztwo.
O jego ponowne podjęcie zabiegali koledzy dziennikarza skupieni w społecznym komitecie. Apel do premiera i prokuratora generalnego wystosowali też redaktorzy naczelni pięciu największych dzienników. W czerwcu Andrzej Seremet zdecydował, że śledztwo ruszy jeszcze raz. Prowadzi je Prokuratura Apelacyjna w Krakowie.
Pod koniec czerwca do komitetu dotarło pismo od Jacka Cichockiego, sekretarza Kolegium ds. Służb Specjalnych. – To pierwszy dokument oficjalnie potwierdzający, że UOP chciał zatrudnić Jarka – podkreśla Krzysztof M. Kaźmierczak, przedstawiciel komitetu. W latach 90. MSW temu zaprzeczało.
Cichocki wyjaśnia, że dokumenty dotyczące Ziętary zostały odnalezione w zbiorze zarchiwizowanym przez Agencję Wywiadu. Według nich w kwietniu i maju 1992 roku dziennikarz był kandydatem do pracy w Zarządzie Wywiadu UOP. Ostatecznie jednak podjął decyzję, że nie jest tym zainteresowany.
Jakie znaczenie mają ujawnione dokumenty? – Zapewne można się z nich dowiedzieć, z jakimi funkcjonariuszami Jarek się kontaktował, jakie działania inwigilacyjne wobec niego podejmowano – wylicza Kaźmierczak. – Mam nadzieję, że uda się ustalić jego dalsze relacje z UOP, które mogą być przydatne do ustalenia, komu się naraził, jakimi niebezpiecznymi tematami się zajmował. Wiadomo bowiem, że po odmowie podjęcia pracy był zachęcany do współpracy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA