fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Łukaszenko niszczy banknoty. Boi się protestów

ROL
Paweł Majewski
Na białoruskich banknotach pojawiły się hasła wzywające do udziału w środowych protestach przeciw władzy. Bank centralny niszczy więc pieniądze
Pracownicy białoruskiego Banku Narodowego otrzymali polecenie służbowe, aby utylizować wszystkie banknoty, na których znajdują się hasła polityczne - informuje serwis internetowy telewizji Biełsat.
Pracownica jednego z oddziałów poinformowała, że wszystkie banknoty z politycznymi napisami mają być potraktowane jak stare, nawet jeśli niedawno trafiły do obiegu.
Od kilku tygodni co środę w białoruskich miastach odbywają się milczące protesty. Ludzie spacerują, jedynie oklaskując zagradzających im drogę milicjantów. Nie wznoszą żadnych haseł. Akcje organizowane są przy pomocy portali społecznościowych pod hasłem „Rewolucja przez sieci społecznościowe".
Napisy na banknotach są najbardziej skutecznym sposobem dotarcia z informacją o akcji do osób starszych, nie korzystających z Internetu.

Kary za milczący protest

Po wczorajszych protestach w Mińsku dotąd cztery osoby skazane zostały na kary 15, 14 oraz 10 dni aresztu administracyjnego. Pięć osób otrzymało kary grzywny w wysokości od 700-875 tys. rubli białoruskich (niecałych 400 - ok. 500 zł). Według opozycyjnego Radia Swaboda w stolicy Białorusi sądzonych miało być łącznie około 30 osób, wobec których milicja sporządziła protokoły.
Obrońcy praw człowieka informowali, że w Homlu ma odbyć się proces pięciu uczestników protestów. W Salihorsku sądzono całą rodzinę: ojciec skazany został na 15 dni aresztu, dwaj synowie - na 10 i siedem dni, matka - na karę grzywny. W Brześciu procesy zaczynają się 1 lipca, niektóre rozprawy wyznaczono na przyszły tydzień.
Po środowych milczących protestach na Białorusi zatrzymano ponad 250 osób, w tym w Mińsku - ok. 160 osób. Większość milicja wypuściła bez sporządzania protokołów.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA