fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Ponad połowa zysku dla akcjonariuszy Enei

Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Ministerstwo Skarbu Państwa przesądziło o wypłacie dywidendy wyższej, niż proponował zarząd
W efekcie poznańska spółka wypłaci inwestorom nie 109,3 mln, a 194,23 mln zł dywidendy, co daje 0,44 zł na akcję. Oznacza to, że do akcjonariuszy trafi 53 proc. zysku jednostkowego netto. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 11 sierpnia, a jej wypłata nastąpi 1 września.
Chociaż władze spółki chciałyby pozostawić jak najwięcej zysku na inwestycje, to analitycy spodziewali się podwyższenia wypłaty dla akcjonariuszy.
Enea obecnie przygotowuje się do budowy nowego dużego bloku w Elektrowni Kozienice i jak mówił w ostatnich dniach Maciej Owczarek, prezes Enei, kontrakt z generalnym wykonawcą zostanie podpisany w III kwartale. Jednak planowany blok zostanie oddany do użytku dopiero w 2016 roku, a największe obciążenia finansowe przy realizacji tego projektu nastąpią dopiero w latach 2014 – 2015. Enea ma obecnie blisko 3 mld zł gotówki na kontach i jest w tak dobrej sytuacji finansowej, że nie musi sięgać po finansowanie ze źródeł zewnętrznych.
0,44 zł na akcję otrzymają posiadacze walorów Enei
Akcjonariusze Enei zdecydowali też, że zarząd przejdzie na kontrakty menedżerskie. To oznacza koniec obowiązywania w spółce ustawy kominowej, która dotychczas limitowała wynagrodzenia członków władz.
W I kwartale bieżącego roku zysk netto Enei wyniósł 246,44 mln zł. Rok wcześniej było to 218,15 mln zł. Przychody energetycznej spółki w I kwartale sięgnęły 2,47 mld zł wobec 2,02 mld zł rok wcześniej.
W 2012 r. roku może od nowa ruszyć prywatyzacja Enei, po tym jak w tym roku transakcja zakończyła się fiaskiem. Potencjalni zagraniczni inwestorzy nie są jednak chętni kontynuować inwestycję w nowy blok opalany węglem w Kozienicach, ponieważ zwiększy to emisję CO2 przez spółkę.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA