fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

PBG za ponad 540 mln zł kupi pakiet kontrolny Rafako

Prezes firmy PBG Jerzy Wisniewski
Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Wielkopolska grupa za 540,8 mln zł kupi 50 proc. plus jedną akcję producenta kotłów. Przejęcie ułatwi jej walkę o wielomiliardowe zlecenia energetyczne
O ponad 27 proc. zdrożały dziś akcje Rafako po tym, jak PBG ogłosiła chęć zakupu od Elektrimu ponad 50 proc. akcji tej spółki. O godz. 10.17 za papiery producenta kotłów płacono 11,95 zł, podczas gdy na zamknięciu wczorajszej sesji cena wynosiła 9,40 zł.
PBG podpisało z Elektrimem umowę przedwstępną przewidującą, że odkupi od niego zarejestrowaną na Cyprze spółkę SPV1, która w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej będzie miała 34,8 mln akcji producenta kotłów. Elektrim aktualnie jest właścicielem ponad 34,7 mln papierów Rafako stanowiących 49,92 proc. jego kapitału zakładowego. Do dnia zamknięcia transakcji dokupi jednak bezpośrednio lub przez podmiot zależny niespełna 0,08 proc. walorów. Za 34,8 mln akcji Rafako wielkopolska grupa zapłaci niespełna 541 mln zł. Rynkowa wartość tego pakietu to 336,5 mln zł.
- Włączenie Rafako do grupy PBG zwiększa nasze szanse na pozyskanie wielomiliardowych kontraktów na perspektywicznym rynku budownictwa energetycznego, a przez to w naszym przekonaniu pozytywnie wpłynie na wyniki finansowe grupy – komentuje cytowany w komunikacie prasowym Przemysław Szkudlarczyk, wiceprezes PBG. - Rafako jest spółką o cennych referencjach i dobrej sytuacji finansowej. Cena transakcyjna, która wynosi 15,54 zł za akcję, jest wyższa od obecnych notowań, ale biorąc pod uwagę perspektywy rynku energetycznego, jest uzasadniona. Transakcja sfinansowana zostanie z wykorzystaniem kredytu długoterminowego – dodaje.
Przedstawiciele grupy PBG przewidują, że transakcja zostanie sfinalizowana pod koniec tego roku. Na początku 2012 r. przeprowadzone zostanie natomiast wezwanie, które umożliwi wielkopolskiej grupie zwiększenie zaangażowania w kapitale Rafako do 66 proc. PBG w wezwaniu zamierza zaproponować cenę równą cenie z transakcji.
Cena, jaką zapłaci PBG, może zostać obniżona, jeśli due diligence wykaże istotne negatywne okoliczności wpływające na wartość Rafako lub dotyczące SPV1. Do czynników, które mogą mieć wpływ na ostateczną wartość transakcji, zaliczono spadek wartości majątku lub wzrost zobowiązań w stosunku do stanu ujawnionego w sprawozdaniu finansowym Rafako za 2010 r. Warunkami zawieszającymi umowę są m. in. uzyskanie przez PBG zgody prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Rafako, nabycie przez SPV1 akcji raciborskiej spółki, powołanie wskazanej przez wielkopolską grupę osoby na członka zarządu producenta kotłów. Elektrim zobowiązał się ponadto, że w ciągu 10 dni od uzyskania przez PBG zgody prezes UOKiK doprowadzi do zwołania zgromadzenia akcjonariuszy Rafako, którego program będzie zawierał co najmniej punkt dotyczący zmiany w składzie rady nadzorczej.
Umowa przewiduje 100 mln zł kar umownych, jeśli któraś ze stron zrezygnuje z jej finalizacji mimo spełnienia wszystkich warunków zawieszających. Strony są uprawnione do dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość kar umownych.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA