fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Orlen chciałby przejąć Cepro

Apetyt na państwową firmę Cepro z Czech ma należący do węgierskiego MOL Slovnaft. Cepro pasowałaby też do grupy Orlenowi. Zanosi się na ostre starcie
Anton Molnár, rzecznik prasowy słowackiej spółki, powiedział dziennikowi „E15", że jeśli tylko sprzedaż Cepro, czeskiej spółki logistycznej, byłaby aktualna, to Slovnaft chętnie by ją nabył. W Orlenie są ostrożniejsi w deklaracjach: – Z uwagą analizujemy wszystkie interesujące możliwości inwestycyjne, w szczególności te pojawiające się na macierzystych rynkach spółki – powiedziano „Rz" w biurze prasowym koncernu.
Jego pracownicy dodali, że Orlen jest zainteresowany głównie takimi ofertami, które dają możliwość wykorzystania synergii z aktywami, które już są w grupie. – Do takich należy niewątpliwie Cepro – stwierdzono w biurze.
Te opinie podziela Miroslav Adamkovič, analityk z Komerční Banka z Czech: – Faktycznie mogłyby tu powstać bardzo ciekawe synergie, szczególnie na rynku detalicznym. Sieci Benziny i EuroOil wspaniale by się uzupełniały – uzasadnia.
Pierwsza z tych sieci należy poprzez Unipetrol do Orlenu, druga jest własnością Cepro. Należąca w całości do czeskiego rządu firma zajmuje się ponadto logistyką paliw i magazynowaniem państwowych rezerw. Władze Cepro już kiedyś deklarowały chęć integracji z którymś z dużych koncernów. Pomysł popiera minister finansów Miroslav Kalousek.
Unipetrol kontroluje największe rafinerie w Czechach. Slovnaft jest z kolei właścicielem największej rafinerii na Słowacji. Wśród zainteresowanych zakupem Cepro wymienia się również właściciela rafinerii w Austrii – koncern OMV, oraz rosyjski Gazprom.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA