fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Bogaty jak Luksemburczyk, biedny jak Serb

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Luksemburczyk najbogatszy w Europie. Polak piąty od końca wśród obywateli Unii
Eurostat opublikował listę krajów Europy według poziomu życia. Przy przyjętym jako średni dla Wspólnoty wskaźniku 100 pkt, PKB obywatela Luksemburga wyniosło 283 pkt. W drugim kraju, Holandii, jest to już tylko 134 pkt., a w Danii i Austrii po 125 pkt.
Luksemburczycy kolejny rok są najbogatszymi obywatelami nie tylko Unii, ale i w Europie. Ich sukces eksperci wyjaśniają jednak nie rozkwitem gospodarki, ale przede wszystkim migracją zarobkową, która przyciąga do Luksemburga sąsiadów z Francji, Włoch, Niemiec i Belgii. Choć płacą oni podatki tam gdzie pracują, nie są liczeni jako obywatele innych krajów, do statystyki PKB.
Powyżej unijnej średniej żyją też obywatele Szwecji, Niemiec, Belgii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii.
Włochy to dokładnie średniacy, a dochody poniżej ma najwięcej nowych członków. W Grecji, Słowenii, Malcie, Portugalii i Czechach poziom życia jest o 10 - 20 pkt. proc. niższy od średniego; na Słowacji - o 25 pkt..
Polska jest na piątym miejscu od końca (PKB na poziomie 62 proc. średniej unijnej). Najuboższe kraje to Łotwa (52 pkt. ), Rumunia (45 pkt. ) i Bułgaria (43 pkt. ).
Poziom życia w krajach obserwatorach jest wysoki: Norwegia - 179 proc.; Szwajcaria - 146 pkt., a pogrążona w kryzysie Islandia - 110 pkt.
Kraje aspirtujące do członkostwa w Unii mają PKB na obywatela na poziomie od 61 pkt. (Chorwacja), przez 48 pkt. (Turcja) do 35 pkt. (Serbia).
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA