fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

W USA i w Polsce żyje się coraz trudniej

AFP
Grzegorz Siemionczyk
W USA żyje się dziś najciężej od niemal trzydziestu lat. Sygnalizuje to wskaźnik ubóstwa (misery index), sumujący stopę bezrobocia i inflacji, który w maju osiągnął najwyższy od 1983 r. poziom 12,7 pkt. Także w Polsce wskaźnik ten rośnie.
Stopa bezrobocia w minionym miesiącu wynosiła w USA 9,1 proc. i była o 0,1 pkt proc. wyższa, niż w kwietniu. Wzrost wskaźnika ubóstwa to więc głównie efekt przyspieszającej inflacji, która w maju sięgnęła 3,6 proc., w porównaniu z 3,2 proc. miesiąc wcześniej.
Wskaźnik ubóstwa, zaproponowany w latach 70. przez Arthura Okuna, przekracza 10 pkt od listopada 2009 r. Wcześniej na dwucyfrowym poziomie był w czerwcu 1993 r., ale naprawdę wysoki poziom notował na przełomie lat 70. i 80. To oznacza, że ostatnia recesja była dla Amerykanów bardziej dotkliwa, niż dwie poprzednie: z lat 1990-91 i z 2001 r.
- Złe wieści są takie, że amerykańskie gospodarstwa domowe nie będą w nastrojach, aby zwiększyć wydatki, jeszcze co najmniej przez kilka lat – zauważył Paul Dales, ekonomista z Capital Economics.
Ale według niego, wskaźnik ubóstwa rysuje obraz amerykańskiej gospodarki w zbyt ciemnych barwach. Alternatywny miernik jakości życia, opracowany w 1999 r. przez Roberta Barro, wskazuje bowiem, że najgorsze Amerykanie mają już za sobą.
Wskaźnik Barro składa się z czterech komponentów: różnicy między aktualną stopą bezrobocia a tzw. stopą naturalną, różnicy między potencjalnym a aktualnym tempem wzrostu gospodarczego, różnicy między obecną inflacją a średnią dynamiką cen w poprzednich 10 latach oraz różnicy między obecną rentownością 10-letnich obligacji a średnią z poprzedniej dekady.
W Polsce wskaźnik ubóstwa także jest wyraźnie w trendzie wzrostowym. W maju osiągnął poziom 17,6 pkt, w porównaniu z 17,1 pkt miesiąc wcześniej. Majowy odczyt jest najwyższy od kwietnia 2006 r. Wprawdzie stopa bezrobocia w ostatnich miesiącach malała, ale za to przyspieszała inflacja.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA