fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rachunkowość

Czy iść za księgowymi? Forum Dyrektorów Podatkowych

Relacje prawa podatkowego i regulacji księgowych były jednym z głównych tematów poruszanych na spotkaniu ekspertów podatkowych
Wczorajsze (16 czerwca 2011 r) pierwsze Forum Dyrektorów Podatkowych to w zamyśle organizatorów początek poświęconych podatkom spotkań przedstawicieli przedsiębiorstw. Oprócz dyrektorów obecni byli na nim również wiceminister finansów Maciej Grabowski oraz prof. dr hab. Hanna Litwińczuk, kierownik Katedry Prawa Finansowego UW.
Jako pierwszy Robert Czekaj, przedstawiciel PKN Orlen, poruszył zagadnienie momentu rozpoznawania pośrednich kosztów uzyskania przychodów. Z początkiem 2007 r. zmieniły się powszechnie krytykowane regulacje ustawy o CIT, uzależniające moment poniesienia kosztu od ich zarachowania.
Obecne przepisy rozstrzygają, że dniem poniesienia kosztu jest dzień jego ujęcia w księgach rachunkowych. Powstają wątpliwości, czy chodzi o ujęcie jako wpis zdarzenia gospodarczego skutkującego poniesieniem kosztu, czy też ujęcie go jako koszt w rozumieniu rachunkowości, jak często uznaje fiskus.
Takie stanowisko prowadzi do uzależnienia wysokości podstawy opodatkowania od tego, czy spółka stosuje rachunkowość na podstawie polskiej ustawy czy Międzynarodowych Standardów Rachunkowości – sprzeciwiał się Robert Czekaj. Na przykładzie utworzenia rezerw wykazywał, że może to prowadzić do całkowitego zanegowania wykazania kosztu w CIT.
Referat był inspiracją do bardziej ogólnych rozważań o zbliżeniu prawa podatkowego do regulacji rachunkowych i na tym polu zarysował się wyraźny podział uczestników: jedni byli za, a drudzy przeciw.
Prof. Litwińczuk mówiła, że w żadnym kraju zysk brutto w rozumieniu rachunkowym nie jest identyczny z dochodem do opodatkowania.
– Do takiej zbieżności nie dojdziemy – uznała, z czym zgodzili się wszyscy, w tym zwolennicy zbliżenia regulacji.
Kolejnym tematem, poruszonym przez Michaela Lukacsa z GE Capital Global Banking, było zarządzanie działem podatkowym w dużym przedsiębiorstwie.
– Jako inicjatorzy tego spotkania chcemy na nim odgrywać rolę służebną. Prawdziwymi gospodarzami mają być dyrektorzy odpowiedzialni za podatki w przedsiębiorstwach – tymi słowami rozpoczął dyskusję Jacek Kędzior, partner zarządzający w firmie doradczej Ernst & Young, organizującej forum pod patronatem „Rz". Życzenie to się spełniło.
– Największa zaleta forum to okazja do wymiany poglądów i doświadczeń w szerszym gronie, bez podziału na branże – mówiła Anna Kacprowska-Paluszek, dyrektor biura podatków PZU.
Organizatorzy wyrazili nadzieję, że do grona dyskutantów na kolejnych spotkaniach dołączą orzekający w sprawach podatkowych sędziowie sądów administracyjnych.
Zobacz więcej w serwisie:
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA