fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Berlin uznał tymczasowy rząd libijski w Bengazi

Guido Westerwelle
AFP
Piotr Jendroszczyk
Narodowa Rada Libijska jest legalnym reprezentantem narodu libijskiego – zapewnił wczoraj w Bengazi szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle
Minister przybył do stolicy powstańców libijskich z błyskawiczną wizytą w towarzystwie ministra ds. rozwoju. Otworzono oficjalnie przygotowane już wcześniej niemieckie biuro łącznikowe w Bengazi. Podwojona została też suma pomocy humanitarnej dla Libii – do wysokości 15 mln euro.
Do tej pory Niemcy traktowały tymczasowe władze powstańcze jako reprezentanta narodu libijskiego,  jednak wstrzymywały się z podkreślaniem ich całkowitej legalności, jak to znacznie wcześniej zrobiło wiele innych państw. Niemcy wstrzymały się też od głosu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją otwierającą drogę do interwencji militarnej przeciwko reżimowi pułkownika Kaddafiego.
– Naród libijski pragnie pokojowej przyszłości bez Kaddafiego. To jest także naszym celem – oświadczył Westerwelle w Berlinie przed odlotem do Bengazi. Sekretarz stanu USA Hillary Clinton wezwała tymczasem liderów państw afrykańskich do porzucenia kontaktów z Kaddafim. Clinton przemawiała w Addis Abebie na spotkaniu Unii Afrykańskiej, która długo wspierała libijskiego dyktatora.
Korespondencja z Berlina
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA