fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Stragan nawet na ulicy

Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz
W okresie letnim wolno handlować pod chmurką. Trzeba się jednak postarać o zezwolenie
Będzie potrzebne zwłaszcza wówczas, gdy stragan lub pojazd, z którego przedsiębiorca zamierza prowadzić handel, ma stać w innym miejscu niż targowisko, np. na chodniku tuż przy nadmorskiej promenadzie.
Załatwienie formalności zajmuje, niestety, sporo czasu.
Aby ustawić stragan czy kiosk, potrzebne jest zezwolenie. Należy o nie wystąpić do zarządu dróg miejskich. Trzeba tam złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego ulicy w celu prowadzenia obiektu handlowego (w większości wypadków wnioski można pobrać w Internecie).
Podaje się w nim nazwę ulicy wraz z opisem odcinka planowanego zajęcia, określa przedmiot handlu oraz rodzaj ustawionego obiektu (kiosk, stragan itp.). Konieczne jest również wskazanie, na jaki czas zezwolenie ma być wydane (na ile dni, z konkretnymi datami).
1,50 zł za 1 mkw. wynosi w okresie letnim opłata za zajęcie pasa drogowego w Sopocie
Wiele zarządów wymaga jeszcze innych dokumentów. Często trzeba dostarczyć rzut poziomy obiektu oraz mapkę z naniesioną jego lokalizacją, a także wypis z rejestru gruntów. Czasem może być potrzebna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W niektórych wypadkach nie obejdzie się bez decyzji zatwierdzającej wygląd architektoniczny obiektu handlowego.
Najważniejsze jednak jest to, że zezwolenia, niestety, nie da się uzyskać od ręki. Trzeba na nie zaczekać, i to nawet miesiąc (co do zasady wnioski załatwiane są w takim terminie).
Nie obejdzie się też bez opłat. Stawki za zajęcie pasa drogowego są różne i zależą od tego, jaka droga została zajęta (gminna, powiatowa czy wojewódzka).
Generalnie opłata należna za zajęcie pasa drogowego ustalana jest jako iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni zajętego pasa drogowego, liczby dni, przez które jest zajmowany, oraz stawki opłaty za 1 mkw.
 
Czytaj też:
 
Zobacz więcej:
 
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA