fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Surowe kary za niszczenie środowiska

www.sxc.hu
Od dziś za niewłaściwe obchodzenie się z odpadami grozi do pięciu lat więzienia
10 czerwca 2011 r. wchodzi w życie zmieniony kodeks karny i kilka innych ustaw. Celem zmiany każdej z nich jest dostosowanie do unijnych przepisów oraz troska o środowisko.
Nowe regulacje mają sprawić, że każdy, kto zdecyduje się na jego niszczenie i zatruwanie, musi się liczyć z surowymi karami. Do ośmiu lat więzienia grozi przedsiębiorcom, którzy w związku z działalnością kierowanego przez nich zakładu zanieczyszczają wodę i powietrze. Jeśli ich działania będą nieumyślne, mogą trafić za kratki na trzy lata.
Dla tych, którzy naruszając zakazy dotyczące zwierząt, roślin i grzybów objętych ochroną gatunkową, wejdą w posiadanie okazów w liczbie większej niż nieznaczna, przewidziano od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.
Zanim jednak dojdzie do ukarania za taki czyn, trzeba będzie wykazać, że sprawca działał w warunkach czy w sposób, które miały wpływ na właściwy stan ochrony gatunku. Jeśli sprawca będzie działał nieumyślnie, grozi grzywna, ograniczenie wolności albo do dwóch lat pozbawienia wolności.
Surowo karany będzie też handel okazami gatunku podlegającego ochronie (w liczbie większej niż nieznaczna), kiedy ma to wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku – do pięciu lat więzienia. Nieumyślne działanie zagrożone ma być dwoma latami pozbawienia wolności.
W nowym kodeksie karnym przewidziano też bardzo surowe kary. Najwyższe (do 12 lat pozbawienia wolności) grożą tym, którzy doprowadzą do śmierci człowieka, zanieczyszczając wodę, ziemię i powietrze szkodliwymi substancjami.
Dwa lata krócej (do dziesięciu lat pozbawienia wolności) grozi z kolei wszystkim, którzy, lekceważąc środowisko, narażą człowieka na ciężką chorobę lub uszczerbek na zdrowiu.
Na pięć lat więzienia muszą być przygotowani ci, którzy wyrabiają, przetwarzają, transportują i składują materiały jądrowe w warunkach zagrażających życiu lub zdrowiu człowieka.
Identyczna kara wchodzi w rachubę, kiedy przestępstwo spowoduje istotne pogorszenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi albo doprowadzi do zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.
Sankcje karne mają sprawić, że prawo ochrony środowiska będzie skuteczniejsze. Zdaniem Ministerstwa Środowiska mają one większe oddziaływanie niż sankcje administracyjne lub odpowiedzialność cywilna za szkody w środowisku.
Podstawa prawna:
Zobacz serwis:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA