fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Rząd Kaczyńskiego podał się do dymisji. Tusk desygnowany jeszcze w tym tygodniu

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Premier Jarosław Kaczyński złożył na ręce prezydenta dymisję swego rządu. Wraz z dymisją przekazał raport o pracy rządu. Prezydent przyjął dymisję rządu - poinformowało w komunikacie Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta
"Jestem najgłębiej przekonany, że niezależnie od tego, jakie są wyroki naszych wyborców, a te w demokracji są święte, Polska dalej rozwijać się będzie dynamicznie, umacniać się będzie jej pozycja międzynarodowa, wzrastać będzie bezpieczeństwo i państwa, i co niezwykle istotne - bezpieczeństwo obywateli" - podkreślił prezydent Lech Kaczyński.
Dbaliśmy o polską rację stanu, pozycję Polski w Europie, bezpieczeństwo energetyczne - mówił premier Jarosław Kaczyński. I podkreślał, że jego gabinet działał w szczególnie trudnych okolicznościach, które "utrudniały wielu obywatelom dotarcie do prawdy, zorientowanie się co rząd robił i jakie są efekty tej działalności".
Według premiera, gabinet miał przed sobą dwa wyzwania: bezpieczeństwo państwa w sferze międzynarodowej, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa wewnętrznego, a także "to co wiąże się z życiem gospodarczym i społecznym".
"Bezpieczeństwo międzynarodowe jest sferą trudną, a szczególnie trudną w kraju, który ma takie położenie jak Polska" - uważa szef rządu. Jak dodał, takie sukcesy jak wstąpienie naszego kraju do NATO i UE muszą być umacnianie m.in. poprzez umocnienie sojuszu z USA.
Ruszyła sprawa gazoportu. Budżet na 2008 r. przewiduje sumy na realizację celu. Według premiera, realizacja gazoportu powinna być realizowana głównie z polskich środków.
Lizbona. Rząd w 100 proc. doprowadził do realizacji wcześniejszych uchwał. Lizbona to osobisty sukces rządu i sukces Polski. Rząd uporządkował chaos, który panował w dyplomacji.
Ekonomia. Rząd może kończyć swoją misję z podniesionym czołem. "Wszystkie wskaźniki gospodarcze są w tej chwili dobre" - mówił ustępujący premier.
"W ciągu tych dwóch lat uzyskamy 13 proc. wzrostu PKB. Gdyby kolejne dwulecia, a potem jeszcze jeden rok, przyniosły tego rodzaju efekty, to uzyskalibyśmy zapowiadany irlandzki cud" - mówił premier.
Polityka społeczna. Jako sukcesy swego rządu, Jarosław Kaczyński wymienił m.in. politykę prospołeczną, w tym wprowadzenie tzw. becikowego, obniżenie podatków dla ludzi wychowujących dzieci oraz wykorzystanie środków europejskich.
Rządowi udało się połączyć politykę gospodarczą z polityką społeczną. Po wyborach w 2005 roku w Polsce mieliśmy do czynienia z różnymi propozycjami polityki gospodarczej. "Była propozycja PO - wielkiego cięcia w budżecie" - powiedział. Z drugiej strony - dodał - mieliśmy propozycję naszych ówczesnych sojuszników podjęcia działań "niekonwencjonalnych": sięgnięcia do zasobów NBP, dokonania różnego rodzaju aktów rozdawnictwa. "Odrzuciliśmy obie te koncepcje, mimo że dysponowaliśmy tylko jedną trzecią miejsc w parlamencie i zdołaliśmy przeprowadzić koncepcję o charakterze racjonalnym" - mówił Kaczyński.
Jeszcze w tym tygodniu prezydent Lech Kaczyński desygnuje Donalda Tuska na premiera - powiedział prezydencki minister Michał Kamiński. Jutro prezydent spotka się z przywódcą Platformy Obywatelskiej.
Planowane są też spotkania prezydenta z liderami pozostałych ugrupowań parlamentarnych.
"Te spotkania mają charakter konsultacji politycznych przed podjęciem decyzji, którą - chciałem podkreślić - prezydent zamierza podjąć w tym tygodniu" - mówił Kamiński.
Podczas spotkania Lech Kaczyński przekaże Donaldowi Tuskowi informacje związane z polityką zagraniczną. - Trudno będzie abstrahować od kandydatów na resorty strategiczne - powiedział Kamiński, pytany przez dziennikarzy, czy mowa będzie o Radku Sikorskim, przewidywanym na ministra spraw zagranicznych. - Pan prezydent przedstawi swe wątpliwości, ale nie będzie stał na przeszkodzie powołaniom, bo to decyzja premiera - zapewnił Kamiński.
Zapewnił, że prezydent Kaczyński zaprosi też Tuska na wszystkie uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA