fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Aresztowania w Hongkongu w rocznicę Tiananmen

Wielotysięczne czuwanie w Hongkongu w rocznicę masakry na placu Tiananmen
AFP
Policja w Hong Kongu aresztowała 53 osoby za udział w czuwaniu upamiętniającym 22. rocznicę masakry na placu Tiananmen w Pekinie.
Wczoraj, w rocznicę pacyfikacji pokojowych protestów chińskich studentów, w czuwaniu przy świecach w Hong Kongu wzięły udział dziesiątki tysięcy osób. Telewizja w Hong Kongu pokazała starcie policji z grupą około 200 demonstrantów, z których część została wepchnięta do policyjnych wozów.
"Policja przestrzega prawa do publicznego wyrażania opinii, wolności słowa i zgromadzeń, ale ludzie muszą przestrzegać obowiązującego w Hong Kongu prawa i porządku społecznego" - brzmi oświadczenie policji.
Takie aresztowania są w Hong Kongu rzadkością. Hong Kong, była brytyjska kolonia, która w 1997 roku wróciła do Chin, zachowuje dużą autonomię, m.in. prawo do manifestacji.
Rocznicę masakry na Tiananmen upamiętniły wczoraj w Hong Kongu tysiące ludzi. Organizatorzy czuwania przy świecach mówią o 150 tysiącach. Policja twierdzi, że było ich 77 tysięcy, czyli o połowę mniej. Morze ludzi, w większości ubranych na czarno, trzymało świece i śpiewało uroczyste pieśni.
W Chinach nadal są więzieni uczestnicy pokojowych studenckich protestów sprzed 22 lat, krwawo stłumionych przez reżim.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA