fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Duchy

Archiwum
Historia trzech Kanadyjczyków arabskiego pochodzenia, więzionych i torturowanych w Syrii oraz Egipcie, przy współudziale rządu Kanady – jak twierdzą dokumentaliści z tego kraju. Fakty te ujawniło w 2006 roku dochodzenie sędziego Franka Iacobucci.
 
Ahmad Abu-Elmaati spędził 22 miesiące w więzieniu w Syrii i 25 miesięcy w Egipcie. Chciano go zmusić do przyznania się, że planował atak terrorystyczny – podłożenie bomb w Ottawie. Wszystko dlatego, że znaleziono przy nim podejrzaną mapę.
– Torturowali mnie kilka dni – opowiada poszkodowany. – Pytali, czy wiem, że siostry są w Egipcie. Potwierdziłem. Wtedy zaczęli krzyczeć, że je też wezmą i po kolei zgwałcą. Wtedy poczułem się, jak wrzucony do studni.
Był bity po głowie, rękach, genitaliach, w stopy kablem, przypalany papierosami, polewany zimną wodą w środku zimy. Przez dziewięć miesięcy jego rodzina nie wiedziała, gdzie się znajduje.
Nie doszłoby do tego, gdyby nie zamach z września 2001 r. Psychoza strachu przed kolejnym atakiem uczyniła ofiary z przypadkowych ludzi...
0.12 | tvp info | CZWARTEK
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA